Északi szomszédainknál december 10-én este hirdették ki az idei Národná cena za dizajn, vagyis a szlovák design díjak nyerteseit. A nemzetközi zsűri a 2018-ban, illetve 2019-ben készült legkiválóbb designkommunikációs projektek közül válogatott, vidám színekben pompázó fesztiválarculattól a borókapárlat-csomagolásig. Mutatjuk!
Mayer Kitti
designteoretikus
KATEGÓRIÁK
ANIMÁCIÓ ÉS VIDEÓ
Na Peróne v New Yorku
Onomatopoje – Palko Matia
A „Peronon New Yorkban” című rövidfilm ereje a játékos tipográfia használatában rejlik: a „Nagy Almában” megfordult szlovák színészek eredeti felvételei experimentális tipográfiai megoldásokkal vegyítve jelennek meg.
DIGITÁLIS
„Podivuhodné dejiny umenia s profesorom škrečkom” vagyis „Hörcsög professzor és a csodálatos művészettörténet” – interaktív tartalmak a Szlovák Nemzeti Galéria kiállításán
Fuczik a Kakalík – Ondřej Horák, David Kalika; lab.SNG
Az edukációs céllal készült weboldal izgalmas formában ismerteti meg a legkisebbeket a Szlovák Nemzeti Galéria műalkotásaival: Hörcsög professzor szerethető, vicces karaktere és a magával ragadó történetmesélés kicsiket és nagyokat egyaránt beszippant.
ARCULAT
Ombudsmani hivatal
Andrej & Andrej – Andrej Barčák, Andrej Čanecký
Hogyan ragadható meg vizuális formában az ombudsman tevékenysége? Az Andrej & Andrej tervezőpáros letisztult, ugyanakkor beszédes arculatban ragadta meg az állampolgári panaszokat vizsgáló tisztségviselők misszióját, amelyből a felkiáltójel sem hiányozhat.
KAMPÁNY
A Fest Anča 2018-as kampányában az animáció archetipikus eszközei jelennek meg élénk, vidám színekben, figyelemfelkeltő formában.
KÖNYV ÉS KIADVÁNY
Čierne diery – „Szlovákia elfeledett helyei és ipari műemlékei”, „Elfeledett Pozsony”, valamint „Vasúti víztározók Szlovákiában” kiadványok
Michal Tornyai
A Čierne diery tevékenysége már önmagában figyelemreméltó: a Szlovákia építészeti örökségére fókuszáló valamennyi kiadványa mind tartalom, mind pedig külcsín tekintetében izgalmas, minőségi és hiánypótló.
ÚJ HORIZONTOK
Critical Daily – a tervezőgrafika kritikus gyakorlata
Katarína Balážiková
Az angol nyelvű website-ra nem csak a grafikus szakma képviselőinek érdemes kattintania. Az érdekfeszítő témák felvonultatásán túl a honlap önmagában is izgalmas felhasználói élményt nyújthat azoknak, akik a grafika iránt érdeklődnek: nekünk az állítható „kritikaméter” tetszett legjobban.
CSOMAGOLÁS ÉS TÁRGY
Juniperus borókapárlat
Pergamen – Juraj Demovič, Lörinczová Lívia
A Pergamen stúdió a legöregebb, 1905 óta gyártásban lévő borovicska címkéjét frissítette fel, amelyen a borókabogyó stilizált formában jelenik meg. Hagyománytisztelet, modern köntösben.
BETŰ
A Szlovákia közterein található, nemzeti színekre hangolt utcanévtáblák az ötvenes évek óta meghatározó elemei az utcaképnek. Az eredetileg kézzel megrajzolt betűkészletet Ondrej Jób tervezőgrafikus mentette át digitális formába, megőrizve ezáltal a Manual Grotesk fontot és annak örökségét az utókor számára.
PLAKÁT ÉS VIZUÁLIS MEGJELENÉS
„Bátorság és kockázat. Száz év design az Iparművészeti Múzeumban”
Deep Throat Studio – Jozef Ondrík, Matúš Buranovský
A cseh fővárosban működő stúdió nemcsak nevével, de egyéni látásmódjával is felhívja magára a figyelmet, ahogy tette azt a prágai Iparművészeti Múzeum számára készített plakát esetében is: rendhagyó, bátor, mégis könnyen olvasható, s ilyen formában tökéletesen passzol a kiállítás szellemiségéhez is.
TÉR
Livre Paris 2019. Szlovák stand a párizsi Nemzetközi Könyvvásáron
Ateliér Choma – Pavel Choma, Martin Kubina, Ové Pictures – Michaela Čopíková, Veronika Obertová
Ízléses és funkcionális standot köszönhetnek a szlovákok az Atelier Choma és az Ové Pictures designereinek: a látogatók feje fölött lebegő, önmagába visszatérő szalagot megformáló kijelzőn különféle, a kortárs irodalommal kapcsolatos animált tartalmak jelentek meg.
DIÁK
Czemoji. Cseh emotikonok
Soňa Juríková
A cseh kultúrához kapcsolódó emotikonoknak köszönhetően szórakoztató formában reflektálhatunk a hétköznapok történéseire. Persze leginkább cseh barátaink örülhetnek a vicces eszközparknak, mikor bevásárlólistát írnak vagy épp utazást terveznek (majd egyszer).
ELISMERT ALKOTÓK
KÜLÖNDÍJAK
INNOVATÍV DESIGN
Smart Folder – dobozzá alakítható irattartó mappa a ČSOB (Československá obchodná banka) kereskedelmi bank részére
Jaroslav Vígh, együttműködő partnerek: Ivan Tichý (art director), Dajana Székelyová (copywriter), Anh Doan (head account manager), i+i print
Priestor – noviny pre budúcich tvorcov a obdivovateľov architektúry, avagy „Tér – újság az építészet jövőbeli alkotóinak és csodálóinak”
Ľubica Segečová, Ivana Čobejová
KÖRNYEZETVÉDELEM
Noa! pamutzsebkendők
Katarína Hutníková
Oskar Čepan-díj – kiállításdesign és vizuális megjelenés
Peter Liška
ILLUSZTRÁCIÓ
Maliar a chlapec
Simona Čechová, Martina Rozinajová
KÖZÖSSÉG
Školské písmo (písmo Skolske), avagy iskolai betűkészlet
Ján Filípek, Martina Rozinajová
BRUT.TO
Zuzana Kutašová, Tereza Sejková és csapata