Többévnyi próbálkozást követően most Észtország fővárosa, Tallinn nyerte el a 2023-as Európa Zöld Fővárosa címet.
Magát a díjat 2021-ben, egy 600 000 eurós csekk formájában kapták meg. Kiemelték, hogy ezzel Európa egy újabb lépés tesz azon az úton, hogy 2050-re az első klímasemleges kontinens lehessen, vagyis ne bocsásson ki több üvegházhatású gázt, mint amennyit megkötni képes. Fő célkitűzésik közé tartozik a biológiai sokféleség, az éghajlat és a fenntarthatóság irányítása, olyan kiemelt projektekkel, mint a várost átszelő, 14 kilométer hosszú „Rovarsáv” nevet viselő zöld folyosó, a Balti-tenger tisztító Cleaning Day projekt vagy a Greentech Week.
Hogyan válhatsz Európa Zöld fővárosává?
Az Európai Bizottság kezdeményezése azokat a városokat jutalmazza, amelyek elkötelezték magukat a környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság mellett, azzal a céllal, hogy élhetőbbé tegyék köztereiket. Egy szakértőkből álló zsűri 12 kulcsfontosságú környezetvédelmi mutató – levegőminőség, zaj, víz, hulladék, ökoinnováció, fenntartható földhasználat és biológiai sokféleség – alapján értékeli a pályázatokat.
Miként nyerte el Tallinn ezt az elismerő címet?
A főváros 393 222 lakosával Észtország legnagyobb városa is egyben, amely a Finn-öböl partján, a Balti-tengernél fekszik. A Szovjetunió hanyatlása után újjászületett ország – amelyet már nem köt gúzsba a korábbi autokrata rendszer – az elmúlt évtizedekben számos reformon ment keresztül, beleértve a fenntartható fejlődésre irányuló erőfeszítéseket is.
A főváros parkhálózata egyre növekszik, 90 négyzetméternyi védett, nyílt zöldterülettel kiegészülve, amely összességében a város 19,5 %-át teszi ki. Hosszú utat jártak be az erőteljesen környezetszennyező ipari beállítottságú gazdasági rendszerük után, most viszont a „Tallinn 2030” elnevezésű hosszú távú stratégiát követik, amelynek átfogó célja, hogy 2030-ra „egészséges városi környezetet és a természeti erőforrások fenntartható használatát” hozzák létre. Ezt a stratégiát támogatja az ingyenes tömegközlekedési rendszer, a tallinni tájépítészeti akcióterv, az esővíz-stratégia és a fenntartható energiaügyi terv, amely szigorú hatékonyságú követelményeket tartalmaz az épületekre vonatkozóan. Tallinn klímasemleges útiterve 2030-ra 40%-os kibocsátáscsökkentést ígér.
Források: European Commission, Euronews, Green Tallinn