Március 30-án debütált a mozikban Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta első nagyjátékfilmje, a Műanyag égbolt, amely egy száz évvel későbbi posztapokaliptikus Magyarország képét tárja elénk. Az animációs munka kapcsán Sipos Leventét, a film Compositing Supervisorát kérdeztük.
A történet szerint 2123-ban járunk és az emberek nagyvárosok köré emelt kupolák alatt rejtőzve próbálnak túlélni egy posztapokaliptikus világban. Ez a biztonság azonban mindössze 18 000 napra jár, ugyanis saját testükkel csak 50 évig rendelkezhetnek az itt élők. Azután kötelesek beszolgáltatni azt a kormánynak, hogy gazdatestként szolgáljon egy növénynek, ami az emberek egyetlen táplálékát jelenti. Nóra (Szamosi Zsófia) nem akarja felhasználni ezt az időt, hanem korábban, önkéntesen ajánlaná fel a testét, párja, Stefan (Keresztes Tamás) azonban nem hajlandó ebbe belenyugodni.
Sipos Levente, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Média és Design Intézetének adjunktusa két éven keresztül dolgozott a projektben mint Compositing Supervisor.
„Egy animációs film nagyon sok részből áll általában, különböző forrásokból. Van egy háttér, van egy környezet, vannak karakteranimációk, ezek érkezhetnek 2D vagy 3D forrásból, ugyanúgy, ahogy a környezet is. Ezeket különböző munkatársak állítják elő és ezt a sok-sok összetevőt kell egy jelenetté, képpé összefűzni. Egy Compositing Supervisor egyrészt megtervezi ezt a folyamatot, másrészt kitalálja, hogy ezeket az elemeket hogyan illesszük össze. Illetve a többi Compositor munkáját is ellenőrzi” – fejtette ki Levente. Ezenkívül a kompozitor gyakran maga is belenyúl az elkészült részletekbe, akár az árnyékolásba vagy a fényelésbe, hogy a végső jelenetek összeálljanak.
A Műanyag égbolt esetében ezek az elemek a digitálisan megfestett háttér, a 3D környezet és a 2D rotoszkópos karakteranimációk voltak. A rotoszkóp 2D animáció lényege, hogy az animált karaktereket élőszereplős felvételek után készítik el, átrajzolva a szereplőket. Ennek több szintje van, attól függően, hogy mennyire realisztikusan rajzolják át a karaktereket a tervezés során. A szűkebb értelemben vett rotoszkóp – ami a filmben is látható – egyik legismertebb példája a 2006-os Kamera által homályosan című animációs film, Keanu Reeves főszereplésével.
A Compositing Supervisornak a megálmodott atmoszféra megteremtésében is fontos szerepe van. A Műanyag égbolt esetében, hogy elérjék a disztópikus hangulatot, egy teljesen lepusztult, porlepte külvilágot kellett megeleveníteni.
Műanyag égbolt | Web | Facebook | IMDb
Forrás: berlinale.de