A Kraszna-Krausz Book Award gyönyörű kiadványokat tüntet ki, és ezúttal egy magyar művész anyaságról szóló kötetét emelték ki a legjobbnak.
A Kraszna-Krausz Book Awards 1985-ös alapítása óta a fotográfiával és mozgóképpel foglalkozó könyvek legfontosabb díja az Egyesült Királyságban. Évente egy-egy díjat osztanak ki a legkiválóbb fotós és mozgóképes kiadványok közt, melyek mellé egyenként ötezer fontos pénzjutalom is társul. A díjat 1985 óta kiosztó Kraszna-Krausz Foundationt a magyar származású író és könyvkiadó, a Focal Press alapítója, az 1989-ben elhunyt Kraszna-Krausz Andor hozta létre.
Mozgóképes kategóriában idén a szakmai zsűri Isaac Julien Lessons of the Hour – Frederick Douglass című könyvét találta a legjobbnak, amely Isaac Julien fotóit Frederick Douglass esszéivel párosítja az azonos című, 2019-ben bemutatott filminstalláció alapján.
A fotográfiai könyvek közt pedig a magyar Gáldi Vinkó Andi Sorry I Gave Birth I Disappeared But Now I’m Back (Bocsánat, szültem, eltűntem, de már itt vagyok) című kiadványa nyert. A nemzetközileg elismert fotóművész munkái a legfontosabb nemzetközi folyóiratokban is megjelentek már, mint a New Yorker, a Dazed vagy a Vogue. Gyermekei születésekor kezdett kíméletlen őszinteséggel foglalkozni az anyaság témakörével, annak minden fizikai és érzelmi, sötét, traumatikus vagy épp rózsaszínűen boldog, de minden esetben valós oldalát megmutatva. Gáldi Vinkó saját magát, gyerekeit, barátait, párját és édesanyját örökítette meg a képeken, amik természetfotókkal párba állítva jelennek meg a könyv lapjain. Munkáiból tavaly a Deák Erika Galériában volt kiállítása azonos címmel.
A könyv a londoni Trolley Books kiadásában jelent meg.
Forrás és fotók: Kraszna-Krausz Foundation