A kortárs művészetek otthonai – kulturális központok a régióból | TOP 5

A kortárs művészetek otthonai – kulturális központok a régióból | TOP 5

Egy kulturális központ terveinek elkészítése során talán a legfontosabb szempont a komplex, egyszerre többfajta művészeti ág befogadására is alkalmas terek kialakítása. Ehhez könnyen átalakítható előadótermekre van szükség, amik nagyon praktikusak, ám gyakran kevésbé esztétikusak. Mai válogatásunkban azonban olyan, a zenének, táncnak, festészetnek és a színháznak otthont adó kulturális központokat mutatunk be, melyek építészeti szempontból is kivételesek!


DOX+ Kortárs Művészeti Központ | Prága, Csehország

A több intézményből álló, minden művészeti ágra kiterjedő komplexum 2018-ban egy új épülettel bővült, melyet a Petr Hajek Architekti profi tervezőcsapat álmodott meg. A próbatermeknek, irodáknak és egy építésziskolának is otthont adó modern alapját a vasbeton alkotja. A különleges, hangszigetelő és hőszigetelő rétegekkel is ellátott külső burkolat textúrája és mintája egy kanapé kárpitjára emlékeztetheti a látogatókat.

Fotók: Benedikt Markel, Tomas Vocelka

Katowicei Kulturális Központ | Katowice, Lengyelország

Ez a kulturális központ modern és letisztult megjelenésével tökéletesen illeszkedik Katowice Dab kerületének indusztriális környezetébe. A PA+U Rafal Mazur építész iroda tervei alapján megvalósult, acélbetétes üveglapokból álló, minimalista homlokzattal rendelkező épület egyik legközkedveltebb része a zöld gyeppel borított terasz, ahonnan külön bejárat vezet a második emeleten elhelyezkedő könyvtárba.

Fotók: Joanna Novicka

Bakari Kulturális Központ | Bakar, Horvátország

Az eredetileg a hetvenes években készült kulturális központot a Randic and Associates építész iroda újította fel 2012-ben. A vidám színekben pompázó és eklektikus formavilággal rendelkező épület belső terét egyetlen egy fal osztja két részre, így egyszerre képes koncertteremként, illetve kiállításoknak és workshopoknak alkalmas teremként is funkcionálni.

Fotók: Jure Zivkovic

Monforthause | Feldkirch, Ausztria

A márvánnyal borított feldkirchi Montforthause-ba belépő érdeklődők egy tizenöt méter magas, széles lépcsőkkel szegélyezett, üvegtetős előcsarnokban találják magukat. A természetes fényben úszó épület – melyet a Hascher Jehle Architektur építész iroda tervezett – legnagyobb koncerttermében olyan speciális, a tökéletes hangzásvilág megteremtéséhez elengedhetetlen technológiákat is használnak, mint a mennyezeten elhelyezett mozgatható akusztikai vitorlák.

Fotók: Svenja Bockhop, Benjamin Marte

MODEM | Debrecen, Magyarország

A 2006-ban megnyitott, közel háromezer négyzetméternyi kiállítótérrel rendelkező MODEM a régió legnagyobb és legmodernebb kortárs képzőművészeti központja. Már a külső megjelenésében is monumentális intézmény célja, hogy egy olyan szellemi tér, illetve fórum jöhessen létre az épületben, ahova nemcsak a nézők, hanem a művészek is szívesen visszatérnek.

Fotók: modemart.hu

Petr Hajek Architekti | Web | Facebook
PA+U Rafal Mazur | Web | Facebook | Instagram
Randic and Associates | Web | Facebook
Hascher Jehle Architektur | Web | Facebook

Forrás: ArchDaily, Építészfórum, MODEM

továbbiak
Az ONYX Műhely az ízeken túl – a tér mélységei
architecture

Az ONYX Műhely az ízeken túl – a tér mélységei

Az Onyx Étterem, Magyarország és Közép-Kelet-Európa első két Michelin-csillagos éttermének falai között zajló metamorfózisáról már több ízben beszámoltunk. Legutóbb Geiger Bianka kalauzolt el cikkében a nemrég megnyitott Műhely (az Onyx előszobája) komplex gasztroestjére: az étterem új, a hagyományos fine diningtól elszakadó, demokratikus és kísérletező konstrukciójáról (az Alkotói Közösségről) és magukról
Ruhák (nem csak) extra magas embereknek – interjú a thisSIDE márka alapítóival
branding

Ruhák (nem csak) extra magas embereknek – interjú a thisSIDE márka alapítóival

Ligetvári Patrik kézilabdázó, a Veszprém Telekom válogatott játékosa és két méter magas. Sportos, kényelmes és a magasságához passzoló ruhadarabokra van szüksége, az utóbbit azonban nem csupán a konfekcióméretekre építő globális ruházati láncok, de még a helyi tervezői márkák sem tudják általában teljesíteni. A probléma egyfajta megoldásaként született meg az inkluzív
DIALOG | Trellay Levente
lifestyle

DIALOG | Trellay Levente

A Budapest Bagel és a Telep alapítója reneszánsz embernek tartja magát és ha titulust kellene a neve mellett feltüntetni, a „megoldó ember” megnevezést érzi leginkább helyénvalónak. Trellay Levente az utazások során is csak minimálisan veti be a GPS-készüléket, okostelefont egyáltalán nem használ. Nem tartja ördögtől valónak a digitális eszközöket, de