Botos Péter napjaink egyik legismertebb üvegművésze, aki Kínában, az USA-ban, Ausztráliában és természetesen Európában is rendszeresen állít ki.
Noha elég későn, 59 éves korában rendezte meg első önálló kiállítását – 2004-ben, Kockázat (A Square Deal) címmel –, ne gondoljuk, hogy addig tétlen volt, csupán a művészethez vezető útja valamivel eltért az átlagostól. Már korán elkezdett érdeklődni az ásványok, kristályok és üvegek iránt annak ellenére, hogy az egyetemen még szociológiát végzett, így sok évi otthoni szárnypróbálgatás után 1989-ben megnyitotta műhelyét barátaival. Először optikai műszerekhez, ipari eszközökhöz készítettek üvegelemeket, de emellett kiegészítésként trófeákat is készítettek.
Ezekben a munkákban olyan technikai és formai kihívásokkal kellett szembenézniük, melyek Péter későbbi műveinek létrejöttét is nagyban segítették. Tárgyainak egyik különlegessége abban rejlik, hogy mélyreható szakmai tudása nyomán képes megteremteni tárgyain belül és rajtuk kívül is a fény különböző játékait.
„Számomra az optikai üveg alkalmazása miatt egyformán fontos a külső és a belső forma, a szobrokon belüli tükröződések, az áthatások, a színek és a fények. Ezek egyensúlyát keresem alkotásaimban. Az utóbbi időben az irányított fények, a szobraim és környezetük viszonya foglalkoztat. Egyes szobrokat a megszokott megjelenésen túl mint lencse- és prizmarendszert alkalmazom, részben Moholy-Nagy László Light-Space Modulator (1930), részben George Kepes munkásságának hatására, tovább éltetésére” – fogalmazott Péter.
Péter művészete leginkább a geometrikus-absztrakt, illetve a minimalista irányzatokhoz sorolható, melyeknek hazánkban olyan jeles képviselői vannak, mint Kassák Lajos, Victor Vasarely vagy éppen Moholy-Nagy László. Bár szobrainak külső formája egyszerű, hűvös geometrikusságra hajaz, a belső szerkezet komplexitása és a fény játéka nyomán mégis kimozdulnak a strukturalizmus statikusságából és szinte élettel telnek meg.
Művészetének további érdekessége, hogy úgynevezett hideg technikával dolgozik, ami azt jelenti, hogy nem alkalmazza az üvegművességben leginkább használt öntés technikáját. Ehelyett gyémánt szerszámokkal üvegtömböket munkál meg, ami vágásból, csiszolásból, polírozásból, majd összeragasztásból áll.
Botos Péter szobrai jelenleg is több helyen találhatók meg: a Bálnában Budapesten, a Zsdrál Galériában Balatonfüreden, de a Red Moon Gallery-ben is Melbourne-ben. Április 1-től pedig érkezik legújabb projektje a budapesti Light Art Múzeumba, ahol saját szobrait és azok fényjátékát fogja mozgásban kivetíteni a nagyközönség számára.