Beszökni a múltba: az urbex virágkora Kelet-Európában

Beszökni a múltba: az urbex virágkora Kelet-Európában

A legtöbben nosztalgiával vegyes sajnálattal megyünk el az egykor még élettel teli, de ma már elhagyatott és romos épületek mellett. Azonban nem mindenki hagyja ennyiben: az urbexesek (urban explorers) kimondottan olyan helyeket fedeznek fel – sokszor illegális keretek között –, amelyekben még fellelhető a régi korok varázsa, de napjainkban mégis lakatlanok.

Számtalan fotó kering arról, hogy múlt századbeli kórházak, szanatóriumok, paloták vagy éppen hatalmas szállodák teljesen üresen állnak, és gyakran éppen úgy, ahogy a pillanat hevében hagyták őket: régi levelek, iratok kiborítva az asztalon, játékok a földön heverve, naptár csüng a falon, kávéscsésze szomorkodik a konyhapulton. Az urbexesek között rengeteg az amatőr fotós, akik azért járják be  a vidékeket, hogy fényképeikkel megörökítsék ezt a kettős állapotot: a múlt egy megállított percét a jelenben.

Sokan utánamennek egy-egy ilyen elhagyatott épület történetének, hogy kiderítsék, kik és miért hagyták lerohadni, darabjaira hullani, hiszen nem egyszer van szó olyan több tízmillió forint értékű ingatlanról, amely magánkézben van, és rohamosan mállik szét, kongva az ürességtől.

Nemcsak Magyarországon, de Kelet-Európa térségében is egyre több ilyen urbex desztináció örvend nagy népszerűségnek. A térségünk bővelkedik a kommunizmus, és más az előző századból származó maradványok ékes példáiban. Ilyen például a Buzludzha emlékmű Bulgáriában, a Mamula erőd Montenegróban, vagy a piciny Daksa Horvátországban.

Az egykori szovjet laktanya, Szentkirályszabadja ma hazánk legnagyobb szellemvárosa
1996 óta áll őrizetlenül a korábbi katonai terület
Bár magántulajdonban van, a budapesti Preisich Szanatórium 2009 óta áll üresen
Az űrállomás hatású, brutalista építészeti különlegességet, az Europa Nostra örökségvédelmi szervezet a Top7 veszélyeztetett európai emlékmű közé sorolta 2018-ban
Rengeteg urbexes bakancslistáján szerepel, mivel belülről máig elképesztő mozaikok díszítik
Lakatlan kis sziget a horvát tengerparton: az elhagyatott Daksa-sziget
Mamula erődje sötét múltat rejt ugyanis korábban koncentrációs táborként üzemelt. Ebben az évben alakította át egy magáncég luxusszállodává 

Források: The Spaces | Reuters | Index | Telex | Origo | szellemvarosok.hu