Szerinted mégis mire jó a bioplasztik? | Cooking Plastic

Szerinted mégis mire jó a bioplasztik? | Cooking Plastic

Csipetnyi pink pulóverszöszök és az erjedés markáns illata bódítja el külön-külön az érzékszerveimet, miközben a sütőpapírokon kialakított edukatív installáció jövőt befolyásoló, egyszerű, azonban kevésbé ismert folyamatokra irányítja a figyelmemet. Még jó, hogy itt van nekünk a K11 Labor, ami taktilisan és más módszerekkel is közelebb hoz minket a bioplasztikok egyre jobban feltörekvő, végtelen világába.


Harsány Patrícia közel sem mondható megszokott tárgyalkotónak – korábban már bemutattuk az ékszerekbe ágyazott karanténtörténetét Viski Noémi, a K11 Labor kurátorának tolmácsolásában, jelenleg pedig egy egészen más témában alkották meg közösen a Cooking Plastic névre keresztelt kiállítást. Patrícia ékszertervezőként egy folyamatosan megújuló alkotó – olyannyira, hogy akár májkrémből is szívesen tervez ideiglenes ékszert. Ezúttal azonban a Basque BioDesign Center anyagkönyvtárában töltött hónapjai inspirálták, ahol különböző bioplasztik anyagok receptjeit kutathatta. A Cooking Plastic a receptúrák eredményeit mutatja be, sőt beavat ezekbe a különleges, de mégis hétköznapinak tűnő folyamatokba.

A vizet melegíteni kezdjük, majd a glicerint és a zselatint forráspont előtt belekeverjük. A folyadékot csomómentesre dolgozzuk és hozzáadunk egy csipetnyi pink pulóverszöszt. Ha összeállt, a mixtúrát formába öntjük és árnyékos helyen hűtjük. Másnap már felhasználható! De hogy pontosan mire? olvasható a konyhává avanzsált kiállítótérben, ahol valóban gasztrolabor hangulatunk támad. A bioplasztik és a textilhulladékokból készített szintetikus anyagok létrehozása leginkább a főzésre emlékeztet, ebből az analógiából kiindulva a bioplasztikok és az upcycling matériák előállítása is az „abból főzzünk, amink van” elvét követi. A célja, hogy olyan alapanyagokkal dolgozzunk, amelyeknek kicsi az ökológiai lábnyoma, és amelyekre korábban szemétként tekintettünk. Ezeket a folyamatokat az alkotói gárda a kombucha és a pulóverszöszök példáján keresztül szemlélteti. A kombucha alapú bioplasztikok a fermentációs folyamattal növekednek, és az ebből kapott bakteriális cellulóz anyagok számod módon felhasználhatóak az étkezésen keresztül a divattervezésig. Az upcycling megoldásnál a bioösszetevők mellett megtalálhatóak szintetikus anyagok is, így a ruhaszöszök új életet kaphatnak egy-egy anyagmintában. A kiállításon mi magunk is megtapinthatjuk ezeket, hiszem a cél, hogy minél közelebb kerüljünk ezekhez a megoldásokhoz, és mi magunk is a részévé váljunk.

A bioplasztik felhasználása nyitott kérdésként van jelen, legyünk tudatosan biodesignnal dolgozó tervezők, ökoharcosok vagy betévedt érdeklődők. Így találkozhattunk ötlettekkel a lebomló fesztiválkarszalagtól kezdve a lámpabúrán át egészen a csomagolópapírig.

Rezsók, receptek és kinyúlt pulcsik: a Cooking Plastic az installáció kialakításán túl igyekszik egyéb ismertető programokkal is bevonni a közönséget. Ennek köszönhetően lehetőségünk van a Kombucha Bioplastic Workshop keretében valóban megismerni a főzési folyamatokat, a FLUFF! workshopon pedig a saját textilbolyhainkból anyagmintát készíteni. A nyitott programoknak a kiállítás végezetével sem lesz vége, a szervezők július végén fenntartható tárgyalkotás tematikával tábort szerveznek felsőtagozatos-diákoknak, amire várják a lelkes jelentkezőket.


Kurátor: Viski Noémi
Installáció: Háló Veronika Róza
Grafika: Umlauf Adrienn
A kiállítási anyagok a Basque BioDesign Center támogatásával jöhettek létre.
Megtekinthető: 2023. 06. 14. – 2023. 07. 04.

Fotók: Gaál Dániel
Cover fotó: Szentesi Imre Balázs

továbbiak
Minden okkal történik – CAUSE Roastery
lifestyle

Minden okkal történik – CAUSE Roastery

Nem mindig egyértelmű, merre visz az utunk. De ha azzal foglalkozunk, ami igazán fontos számunkra, láthatóvá válik az a bizonyos esthajnalcsillag, ami elvisz minket a valódi célunk felé. Elég „csak” hallgatni a belső hangra, és kitartóan lépdelni előre akkor is, amikor éppen nagyon nehéz – bízhatunk benne, hogy ezt a stratégiát
Sorozatos kihívások és téves válaszok előtt a magyar startup piac
business

Sorozatos kihívások és téves válaszok előtt a magyar startup piac

Varsó nem Budapest. Régi épületekben és történelmi szépségében biztosan, azonban a startup szektorban sem. A lengyel startup szektor a közép-kelet-európai régió legfejlettebbje, miközben a magyar startupok régiós összehasonlításban alul teljesítenek. Bár az elmúlt években a magyar startup ökoszisztéma növekedést és fejlődést mutatott és Budapesten kialakult egy élénk startup közösség a
A felülnézet varázsa | Lengyel nyertesek a Drone Photo Awards 2023-on
lifestyle

A felülnézet varázsa | Lengyel nyertesek a Drone Photo Awards 2023-on

A Drone Photo Awards 2023 versenyre több ezer pályamű érkezett a világ minden tájáról, a díjakat kilenc kategóriában osztották ki. A varsói Sebastian Piórek a Játszótér című fotójával, amely Lengyelországban készült, a városi (urban) kategória első helyezettje lett. Ugyanennek a kategóriának a második helyezettje Paweł Jagiełło lett az Elsüllyedt templomtorony