Az EcoLogicStudio 3D-nyomtatással állított fel egy tízméteres, algaalapú biopolimer konstrukciót, amely egy igazi fánál tizenötször hatékonyabban fotoszintetizál.
Nem ez az első projekt, ami az algákkal kívánja megtisztítani a szennyezett levegőt (itt például szén-dioxid elnyelő moszaterdők telepítéséről számoltunk be), de a Tilted Tree One elnevezésű, szoborszerű alkotás jó eséllyel a leglátványosabb kísérlet erre, és még a városlakók életminőségét is jelentősen javíthatja. Koreában mutatták be az EcoLogicStudio különleges fejlesztését, amely két, algából készült részből áll. A törzsét 3D-nyomtatott elemekből építik fel, amihez saját fejlesztésű biopolimert alkalmaznak. Ez az anyag gyakorlatilag a halott mikroalgákat hasznosítja újra biomassza formájában. Ehhez csatlakoztattak negyven fotobioreaktort, amiben összesen ötszáz liternyi alga végzi a fotoszintézist. Számításaik szerint így tizenötször annyi tiszta oxigént engednek vissza a levegőbe, mint amennyit egy nagyméretű igazi fa termel. Az algakultúra folyamatos gondozást igényel, az elhalt sejteket el kell távolítani ahhoz, hogy legyen helyük az újaknak a növekedéshez. Az így leszüretelt biomasszából pedig biopolimert készítenek, így téve teljesen körforgásossá a Tilted Tree életét.
A londoni székhelyű stúdió már korábban is bevetett algákat légtisztítás céljából: korábbi projektjüknél játszótereken teremtett tiszta és friss mikrloklímát.
Forrás: Dezeen
Fotók: Joonhwan Yoon