Szeptember 15-én nyitott meg a KUNSZT!, Veszprém legújabb designboltja. Vicces szójátékba bonyolódhatnánk, mondván ez eddig nem nagy kunszt. Az igazság azonban az, hogy nagyon is az. Hiszen a bolt nem csupán design store-ként, de mint galéria, brunch-bisztró-kávézó és közösségi tér is funkcionál. A nyitást megelőző munkálatokról, eddigi tapasztalatokról és a jövőbeli tervekről kérdeztük az üzlet alapítóját, Tóth Andrejt.
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész 2014 óta a saját, szintén balatoni kötődésű ART HEKK márkáját vezeti, ami igazi szerelemprojektként indult. Az eleinte egyedi designtermékek létrehozására fókuszáló brand az évek során kinőtte magát. Gyerekeknek szóló kézműves workshopok, majd színes, családcentrikus programok következtek.
„Igazán akkor törtünk be a köztudatba, mikor elkészült Jónás, az egyedi, fából készült fahal alakú utánfutónk, mozgó alkotói közösségi terünk. Ezzel a „csomaggal” váltunk igazi balatoni branddé, kedvelt és keresett résztvevőjévé a hazai és nemzetközi designvásároknak“ – emlékszik vissza Andrej. Nemrég meghívást kaptak a veszprémi Utcazene Fesztiválra. Ekkor fedezte fel az akkor még méltatlan, lerobbant állapotban lévő Rosenberg-ház üzlethelyiségét, melynek hatalmas utcafronti üvegportáljába, a ház Kós Károly ihlette szecessziós építészeti jegyeibe azonnal beleszeretett.
„Amikor kiírásra került a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa Programhoz (VEB2023 EKF) kapcsolódó Utcakép Fejlesztési Program, mely az elhanyagolt óvárosi üzletek felvirágoztatására, kreatív tartalommal történő megtöltésére hivatott, nem volt kérdés számomra, hogy a Rosenberg-ház elnyerése lesz a célom.“
A kérdésre, mely felmerülhetett bennünk “Miért pont Veszprém?“, ezzel már majdnem választ is kaptunk. „Veszprém 2023-ban Európa Kulturális Fővárosa címmel büszkélkedhet, és erre a kitüntetett címre igyekszik rászolgálni mind maga a város, mind a program szervezői. Remek kulturális programok jönnek létre, a város lakói nyitottak az újra, és hálásak, ha mindeközben tiszteletben tartják Veszprém kulturális értékeit, hagyományait, múltját. A KUNSZT! kitűnő példája ennek a törekvésnek. A családomnak a közeli Balatonalmádi a központja, az év jelentős részét itt töltjük, a térségben alkotok, itt keresem a kreatív együttműködési lehetőségeket. Ez a kettő most szerencsésen találkozott, amiért nagyon hálás vagyok.“
A Kunszt! igazi kánaán a magyar design iránt elkötelezett vásárlók számára, hiszen aki ide betér, az Veszprém környékéhez, ill. a Balatonhoz sok-sok szállal kötődő designerek termékei közül válogathat.
„A KUNSZT! a helyi, lokális alkotók bemutatkozási helye, akik pályázat útján hívtak meg. A pályázatot az EKF programjával karöltve írták ki, neves zsűritagok közreműködésével. Fő szempont a minőség mellett a lokalitás megléte, Veszprémmel, a Balaton-felvidékkel, a régióval meglévő kapcsolódási pont, ill. a termékek környezettudatos, újrahasznosított jellege volt. Emellett örömmel vettük, ha alkotói workshop megtartását is vállalni tudja a pályázó, így erősítve a KUNSZT! közösségépítő szerepvállalását.“
A beérkezett pályaművek közül összesen 16 designert és kreatív csapatot választottak ki. Tudatos döntések sorozatának eredményeként így egy a műfajok egyensúlyára törekvő, rendkívül változatos és sokszínű kínálat születhetett meg.
„Egybefüggő multifunkcionális terével a KUNSZT! kitűnő közösségteremtő helyszín. A térségben egyedülálló a kortárs designereket, iparművészeket bemutató koncepciója. Akiket felelősségteljesen tudok képviselni, hiszen én is “közülük való” vagyok. Ismerem az összes nehézséget, alkotói elvárást, ami egy ilyen együttműködés kapcsán felmerülhet. Szeptemberi nyitásunk óta több mint egy tucat kulturális programnak adtunk teret, lehetőséget a bemutatkozásra, legyen szó könyvbemutatóról, kerekasztal-beszélgetésről, kreatív workshopról vagy akár színházi produkcióról. A KUNSZT! koncepciója hosszú távon fenntartható, kellően változatos, család és gyermekbarát, s mindezen tulajdonságaival már most szerves részévé vált a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa Programnak.“
A KUNSZT! létrehozásakor fontos volt, hogy a belső tér és a külső portál illeszkedjen a saroküzlet patinás “otthonához”, a híres Rosenberg-házhoz, a város történetének egy nagyon is élő szeletéhez, mely a maga nyelvén tükrözi annak identitását. Az épületben egyszerre keveredik a hagyománytisztelet, a vernakuláris építészet a modern, illetve szecessziós formavilággal. Tóth Andrej számára így nem volt kérdés, hogy az új létesítménynek újító módon tovább kell vinnie és öregbítenie a hely szellemét. Ezt az ideát tökéletesen valósította meg a 2sl_studio (vezető tervezők: Berecz Tamás DLA, Katók Edit, tervező építészek: Tóth Emese, Rainer Anna). A tervezők varázslatos ízléssel ötvözték a hagyománytiszteletet az újítással.
Az üzletbe ellátogatva tisztán láthatóvá, hogy az emberek imádják a helyet, amely designbolt mellett kellemes kávézóként, bisztróként is funkcionál. Az elsődleges célcsoport a veszprémi és régiós lakosok, kiemelten a családok, illetve a fiatal korcsoport. A hamar közkedveltté vált brunch-jellegű kávézó kiemelten a környék irodistáit, munkavállalóit vonzza be, másodlagosan pedig a Veszprémbe látogató hazai és nemzetközi turistákat szeretné megcélozni.
„Az egyre bővülő kulturális programrepertoárban helyet szeretnék adni kortárs komolyzenei programoknak is, illetve bevonni akár nemzetközi szereplőket. Szeretném, ha 2023 után is Veszprém kiemelten közkedvelt helyszíneként aposztrofálhatnám magunkat, s mindvégig megmaradna ez a szeretetteljes, inspiráló közeg, mely már a nyitás óta körbevesz minket. Érezzük jól magunkat, a város is, mi is, akkor működni fog. Ez ám a KUNSZT!“
Fotók: Mohai Balázs