A Home(Land) ukrán és holland tervezők olyan munkáit tárja elénk, amelyek az otthonra vagy annak elvesztésére reflektálnak, összekapcsolva a kézművességet az innovációval. A projektet a Holland Design Hét 2022 keretében mutatták be.
A háború ukránok millióit űzte el otthonukból, a szülőföldjükkel való szoros kapcsolat hirtelen megszakadt. Sokaknak kellett újragondolniuk az otthonról alkotott elképzelésüket, így felmerült bennük a kérdés: mi határozza meg az (ott)hont?
„Az anyaföld, ahol élünk, a haza sajátos természeti adottságai, az idők során, generációkon keresztül kialakult kötelékek nagyban meghatározzák identitásunkat, illetve hovatartozásunkat. Életünk során szerzett tapasztalataink az otthonunkkal való összetett kapcsolatainkon alapulnak. De vajon mi határozza meg a hazát a geopolitikai kereteken túl? Milyen emlékeket és érzéseket kapcsolunk az otthonunkhoz? És vajon ezeket képesek vagyunk magunkkal vinni?” – teszi fel a megosztó kérdéseket a Home(land) kollektíva.
Az alapítók, Dasha Tsapenko és Nazar Gresko a válasz után kutatva felkértek olyan holland és ukrán tervezőket, akik szerintük képesek bebizonyítani, hogy a designban új perspektívákra lelhetünk. Közösen gondolkodva a háborúról, annak hatásairól, a mai történetekről, egy reményteljes pillantást vetve a jövőre.
Egy olyan (ott)hon felé, amelyet együtt építünk, fejlesztünk és értelmezünk újra.
A kiállítás során a fenntartható design segítségével reflektálnak a haza és a háború témájára. A történetek két szálon futnak, egy-egy eltérő tervezői megoldással. Az egyik a Gunya (gúnya), egy ukrán pásztorkabát, a másik pedig az étkészletek történeteiről szól.
Kurátorok: Dasha Tsapenko és Nazar Gresko
Tervezők: Anna Riabova, Basse Stittgen, Charlotte Visser, Ilse Kremer, Marjo Van Schaik, Oksana Denusevuch, Oksana Devoe, Ruslana Goncharuk, Sacha Popruga, Sietske Klooster, Stijn van Ardenne
A Home(Land) a Stichting Art-East + Art-West és a Narada Alapítvány együttműködésével jött létre.
Fotók: Alex Blanco