Így reagáltak a designmagazinok a háborúra

Így reagáltak a designmagazinok a háborúra

Pár hete minden az ukrán helyzetről szól a televíziótól kezdve a baráti beszélgetéseken át a közösségi médiáig.  Ez természetes, hiszen egyik pillanatról a másikra teljesen megváltozott a megszokott világunk, és Kelet-Európa került a figyelem középpontjába. Mindenki szorongva várja az újabb információmorzsákat, miközben rendre felmerül a kérdés, hogy vajon mi mit tudunk tenni? Igyekszünk lehetőségeinkhez mérten segíteni. Így vannak ezzel azok a médiumok is, amik elsősorban nem gazdasági és politikai adatokkal szolgálnak, hanem más perspektívából mutatják be a körülöttünk lévő világot ebben az embertpróbáló időszakban.


Vogue Ukraine

Természetesen elsőként a helyi magazinok reagáltak a háborús eseményekre: a Vogue Ukraine felületén a divatról és kifutókról szóló jelentések átadták a helyet a háborús tudósításoknak. Az ukrán Vogue jelenleg társadalmi célú anyagokat oszt meg, amelyek segíthetnek a kijevi és más ukrán városokban maradt embereknek átvészelni a mindennapokat. Így olyan tanácsokat adnak, mint például, hogy hol található ivóvíz, vagy hogyan lehet hatékonyan védekezni vegyi támadások esetén. A Vogue hasábjain emellett a háború emberi arcával is találkozhatunk: többek között Julia Khromcova modell számol be az evakuálással kapcsolatos élményeiről, de bemutatják az óvóhelyeken lévő kilenc hónapos kismamák mindennapjait is. A PhotoVogue projekt pedig az ukrán háború hőseit és pillanatait tolmácsolja hazai fotográfusok képeivel.

Fotók: Valerij Veduta, Ruszlan Szmirnov

Fotó: Valerij Veduta


Vogue Polska

A Vogue Polska az elsők között szemlézte az ukrán Vogue szerkesztőinek tapasztalatait, amikből megtudhatjuk, hogy milyen érzés folyton készenlétben lenni, főzni a katonáknak, és háborús helyzetben is cikket írni a megszokottól teljesen eltérő nézőpontból. A lengyel Vogue az előfizetéseinek és e-kiadásainak értékesítéséből márciusban szerzett összes bevételét Ukrajna megsegítésére fordítja. A Vogue Polska a szolidaritás mellett fő támogatója a Sexed.PL ingyenes, erőszakellenes segélyvonalnak, amely a jelen helyzetre való tekintettel pszichológiai segítséget nyújt minden olyan személynek, aki az események miatt nem bírja a mentális nyomást.


Wallpaper

Nem egyszerű a háborúról írni, ezért olykor a művészet sokkal többet mond egy-egy nehezen megfogalmazott szónál. A világhírű Wallpaper magazin a háborús helyzethez köthető alkotásokkal és adománygyűjtéssel hívja fel a figyelmet a szomorú eseményekre: egyik interjújukban az ukrán születésű Sergiy Barchukkal beszélgetnek, aki printjeit adja el, a bevétellel pedig a kijevi Ohmatdyt gyermekkórházat támogatja. Egy másik cikkben arról számolnak be, hogy európai tervezők elárverezik a műveiket az ukrajnai humanitárius szervezetek megsegítése érdekében.

Fotó: Sergiy Barchuk – Wallpaper


Dezeen

A Dezeennek ukrán tervezők és építészek meséltek a hirtelen megváltozott mindennapjaikról, a magazin pedig mindezt az elsők között publikálta. Ezek a történetek és képek egészen közel viszik az olvasókat a háború hétköznapjainak pillanataihoz, a menedékhelyen lévő hangulattól kezdve a törött ablakokig.

Fotók: Ivanna Gaidarzhy, Anya OzerchukDezeen


Czech Design

Jelen helyzetben a legkézenfekvőbb, amit civilként tehetünk, az a humanitárius segítségnyújtás – így gondolja ezt a Czech Design is. Az olvasóik segítségével több ezer cseh koronával támogatják az ukrajnai háború következményeinek elszenvedőit.


Vogue Ukraine | Web | Facebook | Instagram
Vogue Polska | Web | Facebook | Instagram
Wallpaper | Web | Facebook | Instagram
Dezeen | Web | Facebook | Instagram
Czech Design | Web | Facebook | Instagram

továbbiak
Modern és történelmi elemek keverednek ebben a rigai butikhotelben
architecture

Modern és történelmi elemek keverednek ebben a rigai butikhotelben

Riga szecessziós építészetéről ismert, csendes negyedében található az A22 butikhotel, amelynek koncepciója a hely építészeti örökségéből és annak történelméből merít inspirációt. A szálloda ugyanis egy huszadik század eleji épületben kapott helyet, amely az 1930-as években az Egyesült Államok lettországi nagykövetségének adott otthont. Mindezekből kiindulva a CBP Design belsőépítészeti stúdió kifinomult
Ukrán tervezők, akiket nem téveszthetünk szem elől IV.
design

Ukrán tervezők, akiket nem téveszthetünk szem elől IV.

Az Ukrán tervezők, akiket nem téveszthetünk szem elől negyedik részében újabb három márkát mutatunk be: három márka, amely a gazdag és értékes ukrán kulturális örökségből merít inspirációt, legyen szó egy fenntarthatóságért harcoló ruhamárkáról, vagy egy lakáskiegészítőket gyártó stúdióról. A Hype&Hyper szerkesztőségében rengeteg tehetséges, egyedi látásmódú ukrán tervezőt, művészt és
Az ukrán pavilon kurátorai elkötelezettek a Velencei Biennálé kiállítása mellett
east

Az ukrán pavilon kurátorai elkötelezettek a Velencei Biennálé kiállítása mellett

Az 59. Velencei Biennálé ukrán pavilonja Pavlo Makov művész A kimerülés szökőkútja (The Fountain of Exhaustion. Acqua Alta, 1995–2022) című kiállítását mutatja be. A kinetikus műalkotás, mely az infrastrukturális romok, a kulturális eltörlés, az éghajlati összeomlás és a háború témáját járja körül, az ukrajnai háború ellenére is a velencei