Itt a világ első, űrutazáshoz tervezett pezsgőspalackja!

Itt a világ első, űrutazáshoz tervezett pezsgőspalackja!

Tegnap újabb (űr)történelmi mérföldkőhöz érkeztünk: aszteroidába csapódott a NASA űrszondája, hogy a történelem első éles bolygóvédelmi tesztjét hajtsák végre. Van ok tehát az ünneplésre, amit ezentúl nemcsak a Földön, hanem az űrben is meg lehet majd tenni – méghozzá pezsgőzéssel!


A Mumm Cordon Rouge Stellar pezsgőt a francia Maison Mumm pezsgőház számára Octave de Gaulle tervező készítette, hogy az űrben is lehessen pezsgőt inni. Ez az első pezsgősüveg, amelyet űrutazáshoz terveztek, az italt az Axiom Space magánűrkutató cég járatain szolgálják majd fel, a tervek szerint 2023-tól.

A high-tech palackot úgy alakíották ki, hogy megfeleljen a különleges körülményeknek és biztonsági előírásoknak. A szabályozás kimondja, hogy a pezsgőt üvegben kell tárolni és szállítani, illetve hagyományos dugóval kell lezárni. Mindezt figyelembe véve a Mumm Cordon Rouge Stellar 375 milliliteres palackját egy rozsdamentes acélból készült zárszerkezet rögzíti, amely megakadályozza a parafa kirobbanását, illetve egy repüléstechnikában használatos alumíniumhéj borítja.

„A dizájn és a forma egy hagyományos pezsgősüvegéhez hasonlít, és a lehető leghűbb módon reprodukálja a pezsgőkóstolás rituáléját” – mondta de Gaulle. A zéró gravitációban az érzékszervek mellett a pezsgő is módosul, például a buborékok nem jönnek fel a felszínre. A kibontása követően a pezsgő a palack nyakán található arany gyűrűben gyűlik össze, amit egy alul lévő gomb megnyomásával lehet kiszabadítani. De nemcsak a palackot, hanem magát a pezsgőt is kifejezetten az űrben való ivásra tervezték.

Az Axiom együttműködése a Mumm-mal és a Mumm Cordon Rouge Stellar-ral felismeri, hogy az emberiség világűrbe szállításához nemcsak embereket, hanem emberi hagyományokat is kell hoznunk” – mondta Michael Suffredini, az Axiom Space elnök-vezérigazgatója.

Forrás: dezeen.com

továbbiak
Menekülnek az oroszok, egekben a repjegyárak
strategy

Menekülnek az oroszok, egekben a repjegyárak

Szeptember 21-én Vladimir Putyin bejelentette, hogy részleges mozgósításra kerül sor Oroszországban, azaz 300,000 tartalékos katonát hívnak be. Ennek következtében az Oroszországból induló repülőjegyek egyik pillanatról a másikra elfogytak, az árak kilőttek. Ha ez nem lett volna elég, a nagy kereslet közepette a 18 és 65 év közötti férfiaknak nem
Egyre jobban, vagy sehogy – Behind the scenes: Szalay József és Alföldi Barbara jégkrémkészítők
business

Egyre jobban, vagy sehogy – Behind the scenes: Szalay József és Alföldi Barbara jégkrémkészítők

Bár már vége a nyárnak, vannak olyan márkák és olyan alkotók, aki azért dolgoznak, hogy megőrizzék számunkra a nyár melegét. A napsütötte délutánok, a felhőtlenség érzése és a tengerpart szabadsága mind belesűríthetők egy dobozba, pontosabban egy jégkrémformába, ha valaki szívvel-lélekkel csinálja. Behind the scenes-sorozatunk aktuális epizódjában Nagytarcsa felé vettük az
Fókuszon kívül és belül – képeken a magyar peremvidék
fotográfia

Fókuszon kívül és belül – képeken a magyar peremvidék

Kik és hogyan élnek a városoktól messzi vidékeken? Piti Marcell és Halász Dániel fotográfusok a központoktól távoli tájakra, a fókuszon kívülire irányították a tekintetüket és a fényképezőgépüket: a peremvidék helyeit, embereit és tárgyait dokumentálták. Most a budapesti forgatag közepéről tekinthetünk be a magyar peremvidék világába. Az Erzsébet híd pesti hídfőjénél