A furcsa kocka, amit magyarként szeretünk is, meg nem is, szépnek is látjuk, de mégis csúnyának gondoljuk. A Kádár-korszak kommunizmusának építészeti szüleménye, ami a hatvanas-hetvenes évek lakhatási sztárja volt, és a mai napig külvárosi és vidéki családok százezreinek ad otthont.
A Kádár-kocka valójában nem más, mint egy gazdaságos építészeti megoldás, amely felváltotta a téglalap alaprajzú vidéki parasztházakat. A hazánk kis lélekszámú településeinek, kertvárosainak arculatát meghatározó puritán lakóépületek a német származású Katharina Roters érdeklődését is felkeltették, ezért úgy döntött, hogy felkutatja a magyar kockaházak különleges darabjait, és egy fotósorozatban örökíti meg őket. 2003 és 2012 között Szolnoki József társaságában járta a helyi falvakat, felfedezve azokat a darabokat, amelyek esetében a lakók úgy döntöttek, hogy különböző mintákkal és színekkel teszik hangulatosabbá a homlokzatot. Így születtek meg ezek az eklektikus variációk a Kádár-kockára, amiknek élénk, konstruktivista mintái megihlették Katharinát. Nem utolsósorban pedig egy emlékeztetői annak, hogyan lehetett egyediséget csempészni az egységesítésre törekvő korszellembe.
A Hungarian Cubes nevet viselő fotósorozatból kiállítás, album, illetve 2020-ban egy színezős kiadvány is készült, amelyben mindenki a fantáziájának megfelelően díszítheti az épületeket.
Fotók: Katharina Roters
Forrás: The Calvert Journal, Femina