Kedvenc klasszikusaink a Balaton-felvidékről

Kedvenc klasszikusaink a Balaton-felvidékről

A Balaton az elmúlt években igazi reneszánszát éli, hiszen mind a hazai, mind pedig a külföldi turisták újra visszataláltak a „magyar tengerhez”. Persze még mindig asszociálhatunk a sajtos-tejfölös lángosra, a végeláthatatlan vonatozásra vagy éppen a műanyag székes büfékre, azonban el kell ismernünk, hogy megannyi izgalmas helyet is rejteget a Balaton-felvidék, amelyek a gyönyörű tájjal összeadódva bőven elegendő indokot jelentenek ahhoz, hogy egy vagy több hétvégére, esetleg hosszabb időre ellátogassunk a környékre.

A válogatásunkba olyan helyek kerültek, amelyek sajátos hangulata magával ragad és olyan érzéseket hoz elő, melyeket szívesen kapcsolunk a gondtalan nyárhoz, a hosszú beszélgetésekhez, a vidám pillanatokhoz. Legyen szó egy finom borról, látványosan elkészített grillételekről, vagy éppen spontán szerveződő fesztiválhangulatról, mindegyikhez van egy-egy jó tippünk!

A cikk eredetiben a negyedik lapszámban jelent meg.

Szászi Birtok

A Hegymagason található birtokra nem csupán azért jó ötlet ellátogatni, mert meseszép kilátás nyílik a Balatonra, a hegyekre és a szőlőre, hanem azért is, mert közben úgy érezhetjük, mintha hazamennénk. Családias hangulatban, akár a diófák alatt, akár a teraszon ülve kóstolhatjuk meg például a Kéknyelűt vagy az Olaszrizlinget. Ha igazán szerencsések vagyunk, akkor pedig Szászi Endrét is elcsíphetjük, aki a szőlőről és a borról igazi lelkesedéssel mesél, így egy pillanat alatt megérthetjük, hogy az egészben a legfontosabb mégiscsak az ezek mögött álló ember. A Szászi Birtok lelke, Endre amint elkezdett komolyabban borokkal foglalkozni, a nyakába vette Olaszországot, ahol először találkozott azzal a módszerrel, hogy a palackokat úgy értékesítik, hogy mesélnek róluk, megismertetik a vásárlókkal a borospince és a borász történetét, miközben kóstoltatják az italokat. A „tanulmányi útról” hazatérve itthon is elkezdte az eljárást alkalmazni a birtokon – illetve az elsők között kezdtek hazánkban bioművelésbe, amihez mind a mai napig ragaszkodnak –, melyen manapság nem csupán feleségével tevékenykednek, hanem a gyermekeiket is egyre inkább bevonják a munkába, kollégáik pedig már-már családtagnak számítanak.

Szászi Birtok | Web | Instagram

Káli-kapocs

Ha valaki még nem járt Mindszentkállán, valószínűleg arra számít, hogy mint minden valamire való faluban, előbb-utóbb itt is egy kocsmába fog botlani. Amint a település közepére érünk, ez meg is történik, azonban egy sablonosnak cseppet sem mondható, mégis már klasszikusnak számító helyen találjuk magunkat.  A Káli-kapocsban pontosan az a jó, amit az egész Balatontól szeretnénk kapni, hogy helyiek és turisták, biciklisek, nyaraló családok, illetve a környékről idekeveredett fesztiválarcok jól megférnek egymás mellett, sőt jót beszélgetnek egy hideg fröccs vagy sör társaságában. A hely enteriőrje és exteriőrje éppen olyan eklektikus, mint a közönség vagy a programkínálat, azonban éppen ez adja a szépségét!

Káli-kapocs | Instagram

Pegazus

Első ránézésre talán romkocsmának titulálnánk a Szentbékkállán található Pegazust, ami már önmagában is megnyerő lenne a fővárostól ilyen távol. Azonban sokkal inkább lehet közösségi térnek nevezni, ahol ugyanúgy számíthatunk fényfestésre, hajnalig tartó bulikra, fényfestésre, mint koncertekre és művészeti programokra. Az élményt még tovább fokozzák a Parázslóból felénk szálló illatok, amelyeket a látványos grillpult füsttel ölelt, környékbeli termelőktől beszerzett húsai és zöldségei ontanak magukból.

Pegazus | Web | Instagram

Fotók: Zoltai András

Folytasd az olvasást a H&H 4. számában!

RENDELD MEG ITT

továbbiak
Funkcióváltás kimaxolva: íme a frissen felújított templomból lett könyvtár
design

Funkcióváltás kimaxolva: íme a frissen felújított templomból lett könyvtár

Ahogyan az embereknél, úgy az épületek történetében is eljöhet az idő, amikor valami másra kerül a fókusz – a kortárs építészetben gyakran találkozhatunk ezzel a folyamattal, például kolostorokból lett butikhotelek vagy akár malomból átalakított családi házak képében. Az olmützi Vörös templom évek óta könyvtárként üzemel, amelyet nemrégiben az Atelier-r építészei terveztek
Hamarosan összehajtható origami napelemmel utazhatsz
design

Hamarosan összehajtható origami napelemmel utazhatsz

A Sego Charger egy összehajtható origami napelem, amely könnyen becsúsztatható hátizsákokba és zsebekbe, és útközben hordozható PV áramot biztosít. Az összehajtható origami napelemes panel személyes, illetve utazáshoz szükséges eszközök, például GPS és rádióadók töltésére alkalmas. Egyszerűen csak közvetlenül a napelemhez kell csatlakoztatni az eszközöket, hogy az áramellátás biztosított legyen. Az
A poznańi lépcsőházak varázsa
design

A poznańi lépcsőházak varázsa

Zbigniew Zachariasik, poznańi idegenvezető nemrég megjelent Poznańi lépcsők című könyve a lengyel város legszebb lépcsőházait, illetve azok varázslatos részleteit mutatja be. Zachariasik először okostelefonnal készített képeket különböző poznańi épületekről, majd pedig a városi felfedezései során betévedt a Matejki utcába és végül egy lépcsőházba. Bár először zavarba jött, hogy belépett valakinek