Kicsempézett történelem – egy hely, ahol a kávé és a múlt találkozik

Kicsempézett történelem – egy hely, ahol a kávé és a múlt találkozik

Lehet, hogy a cicomázott csempékről elsőre Lisszabonra vagy valami mediterrán régióra asszociálunk, de a Szczecinben található ékszerdoboz ízig-vérig lengyel olyannyira, hogy belépve a mai napig szembesülhetünk az ott zajló régmúlttal.

Csipetnyi szecesszió kávéval és a világhírű Csokoládé c. film hangulatával fűszerezve meg is kapjuk a Pocztowa utca 19. szám alatti romantikus kávézó összetevőit, amely mind a 22 négyzetméterében tartogat meglepetéseket. A hely megálmodója Monika Szymanik, akit a szerelem vezetett a nyugat-pomerániai fővárosba. Monika története kávézójához hasonlóan elég izgalmas, hiszen nem is gondolnánk, hogy egy modern felhőkarcolóban felnövő lányból később egy „múlt rajongó” üzletvezető lesz. A város történelmi pontjait járva az évek alatt megtanulta látni az apró részletek szépségét és észrevenni azt, amit mások csak nagyon nehezen látnak meg – részben ennek is köszönhető a Kamienica w Lesie (szabad fordításban Bérház az erdőben) könyves kávéház jelene.

Időközben a tinédzserkori szerelem beérett és mellé egy új kapott lángra: az idejét nem sajnálva Monika egy mélyreható archív kutatásba kezdett, ahol albumba szedte a város vizuális történelmi lenyomatait. „Kamienica w Lesie egy szczecini lakos Instagram-vándorlásai projekt sikere után kibérelték a már emlegetett, ikonikus Pocztowa utcai üzlethelyiséget, amely otthont ad az egyedülálló könyves kávézónak. A kávékülönlegességek mellett az ide látogatók megismerhetik Szczecin ismeretlen arcait és a róluk szóló történeteket, kicsit olyan érzésük is támadhat, mintha egy időkapuban ücsörögnének.

A kivételes enteriőr már önmagában is idézi a régi miliőt – egy leleményes megfigyelésnek köszönhetően már az első helyszíni szemle során kiderült, hogy több titkot rejt a tér, mint ami első pillantásra látszik. Az négyzet alakú formák szinte sikítottak az egyenetlen falon, így a vastag vakolatréteg alól előkerültek a kézzel festett szecessziós csempék. Az ezt követő hetekben két konzervátor (műtárgy felügyelő) felügyelete alatt dolgoztak Monikáék: darabonként lehántották a porceláncsempékről a megkérgesedett festéket. A Pocztowa utcai bérház be van jegyezve Szczecin műemléki nyilvántartásába, ami azt jelenti, hogy csak az épület külső része van védelem alatt, a belseje sajnos nem. A csempéken túl az antik ajtó és a padlózat is eredeti, melyeket valószínűleg számtalan helyi koptatott az évek alatt. A technikai korszerűsítést követően végeredményül egy bohém, de mégis minden részletében nemes helyiségben gyönyörködhetünk.

A bérház történetének megismerése van annyira bájos, mint maga a kialakítás: a könyvesbolt-kávézó megnyitásakor nemcsak a kíváncsi könyvmolyok tértek be ide, hanem organikusan megtalálták a régi érintettek is. Az első ilyen egy Michał Lewandowski nevezetű úr volt, akinek a családja 1948 és 1975 között egy hentesboltot vezetett a Pocztowa utca 19. szám alatt. Amikor meghallotta, hogy újra életre kelt a hely, hozott egy képet, amelyen a szülei állnak a pult mögött – a múlt és a jelen kapcsolódása varázsolja ennyire misztikussá a környezetet. Michał története egy másikhoz vezetett, Monika pedig belemerült a régi dokumentumok kutatásába. Mára már tudja, hogyan változott a helyiségek belseje, ki tervezte és hogyan zajlott az élet a kávéház falai között.

Monika Szymanik korábban említett projektje könyv formában is megtekinthető, melynek célja ihletet adni és bebizonyítani, hogy nem kell kontinenseket átutazni ahhoz, hogy úgy érezzük magunkat mint Kolombusz – akár az utca végén is várhat minket egy lebilincselő kaland.

A könyv megvásárlásával a kávézó-könyvtár további felújítását támogathatod.

Fotók: Monika Szymanik

Pocztowa 19 – Kamienica w Lesie | Web | Facebook | Instagram

Forrás: Vogue Polska