Nem titok, hogy rajongunk az esztétikus és kellemes atmoszférájú enteriőrökért, ahol színek, textúrák, bútorok és tárgyak összessége valami nehezen megismételhetőt eredményez, és azonnal képes hatni az aktuális hangulatra. A belső terek bemutatásánál a fókusz azonban legtöbbször magán az adott projekten van, ezt szeretnénk most megfordítani. Összeszedtük azokat a tehetséges, különleges látásmódú tervezőket és enteriőrdesign stúdiókat a régióból, akikre nem csak egy jól sikerült projekt miatt érdemes figyelni.
Az első rész után, most második körben egy magyar stúdió, valamint egy szlovák és egy ukrán tervező kerül terítékre.
Bunkerdolphin | Magyarország
A magyar Bunkerdolphin a friss és játékos lakás enteriőrjeivel és vidám színhasználatával lopta be magát a szívünkbe. A tulajdonos és tervező, Konrád József eredetileg építésznek tanult, majd utána nyergelt át a kissé kötetlenebb belsőépítészetre. A stúdió névében szereplő bunker az intimitásra és az otthonosság érzetre, a dolphin pedig a szabadságra, a játékosságra és a dinamizmusra utal. József imád szörfözni, ezért is szerette volna, hogy valahogy megjelenjen a márkanévben a víz. Inspirációt az internetes szörfözései és a természetbeli felfedezőútjai során szerez, de szívesen nyúl vissza különböző korok stílusaihoz is.
/Portréfotó: Neogrády-Kiss Barnabás/
József tervezői hitvallása a minimál síkok, a letisztult megoldások, valamint a tartalommal teli texturáltság és mozgalmas formák közötti kontraszt harmonikus megteremtése. Színek terén szeret merészebb árnyalatokat választani, de mindig figyel a megfelelő arányokra, hogy élhetőek maradjanak a lakások. A Bunkerdolphin mellett barátnőjével, a kortárs képzőművész Keresztes Zsófiával közösen viszik a Lomlét, ahol vintage, retro lomoknak adnak új életet, melyeket az értékesítés mellett az elkészült lakások fotózásain is hasznosítanak. Emellett most novemberben jelent meg A behajtó című, szépirodalmi jellegű regénye a Magvető kiadónál. A belsőépítészet és az írás így kéz a kézben jár nála, már készül a következő könyv és lakás is.
Alan Prekop | Szlovákia
Alan Prekop szlovák belsőépítész és designer Pozsonyban szerezte diplomáját. A természetes fény maximális beengedése és a terek egymásba áramlása jellemzi a munkáit. Kedvenc anyaga a rozsdamentes acél, de nem riad meg attól sem, hogy jól megválasztott színekkel dobja fel a lakásokat. Alan emellett zenészként is aktív, a Purist zenekar társalapítója, 2017-től pedig a Bad Karma Boy együttes tagja.
„Szeretek tágas és világos enteriőröket kialakítani. A napsütötte belső terek a nap és az év minden szakában másképp hatnak, a sugarak és árnyékok játéka állandó életteli érzetet eredményez. Legújabb munkáimban arra összpontosítok, hogy dekonstruáljam az enteriőröket a különálló szobák sztereotípiájától. Véleményem szerint a helyiségeket (konyha, hálószoba, fürdőszoba stb.) nem szabadna válaszfalakkal és ajtókkal elválasztani, sokkal fluidabbnak és összekapcsoltabbnak kellene lenniük. Az anyagok finom átmenetének kell azt a változást érzékeltetni, hogy egy másik helyiségbe léptünk” – mesélte nekünk.
Ez a tervezési elv tökéletesen megjelenik a BYT I O névre keresztelt projektben. „Az egyes helyiségeket itt nem a falak határozzák meg, hanem maga a tér és a lakáson belüli anyagok. A lakás közepén egy hordozó oszlop található, amelyet egy kerek nyílással ellátott betongerenda köt össze, erőteljes építészeti elemet hozva létre. A lakás egyetlen választóeleme egy fa- és üvegszerkezet, ami az eredeti téglafalat helyettesíti. A kívánt intimitást az okos konstrukció biztosítja: a hálószoba a fából készült válaszfalának becsukásával, és a függönyök elhúzásával szigetelhető el” – mondta el Alan.
BYT D
Lera Brumina | Ukrajna
A kijevi belsőépítész, Lera Brumina bensőséges hangulatú, minimalista lakásprojektjeiről ismert, a vendéglátói megbízásainal azonban képes elrugaszkodni a racionalitás talajától, és igazi meglepetéseket okozni.
„Gyermekkorom óta érdekelnek az emberi környezet megnyilvánulásai, az egyik kedvenc helyem a helytörténeti múzeum volt, ahol különböző társadalmi státuszú emberek otthonainak belső tereit mutatták be. Amikor pedig Barbieval játszottam, mindig csak a babaház kialakítása kötött le. Ahogy eljött az idő, hogy kiválasszam, hogy mi leszek, ha nagy leszek, nem is volt kérdéses számomra ez az irány, azóta pedig már körülbelül tíz éve dolgozom a belsőépítészet területén. Ennek a hivatásnak két fő összetevője van: a térrel és az emberekkel való munka. A tér és a megrendelő is megfogalmaz bizonyos feladatokat, nekem pedig ezeket kell egyesíteni, összehangolni, hogy végül megtaláljam a harmonikus kifejezési módot” – mesélte nekünk Lera.
Breadway Bakery
Az Odessza központjában található pékség-kávézóban az élénk színkontrasztok és textúrák uralkodnak. Az egyedi tervezésű, extravagáns lámpákat és bútorokat a királykék falak és a fényes csempék tartják feszes, mégis mozgalmas egységben.
57 négyzetméteres apartman
123 négyzetméteres apartman
63 négyzetméteres apartman
A fiatal moszkai pár lakásánál a legfontosabb szempont az volt, hogy a délutáni fényár a lehető legjobban tudjon érvényesülni az enteriőrben. Emiatt a tér szellősen tartása, a beépített tárolórendszereket, a szabad lábakon álló bútorok és a világos árnyalatok élveztek előnyt.
Bunkerdolphin | Facebook | Instagram