Ahogyan az embereknél, úgy az épületek történetében is eljöhet az idő, amikor valami másra kerül a fókusz – a kortárs építészetben gyakran találkozhatunk ezzel a folyamattal, például kolostorokból lett butikhotelek vagy akár malomból átalakított családi házak képében. Az olmützi Vörös templom évek óta könyvtárként üzemel, amelyet nemrégiben az Atelier-r építészei terveztek újjá.
1959 óta a hit a könyvekben él tovább a cseh Vörös templom falai között, ebben az évben ugyanis a Olomouc Research Library vette át az ingatlan igazgatását. Ez azóta sem változott, sőt, a kulturális igények végett egy kiadós rekonstrukción esett át. A raktározási lehetőségek bővítése érdekében a templomépületet egy melléképülettel egészítették ki, amely helyet hagy a főépület érvényesülésére is, így kulturális programok, kisebb koncertek egyaránt megjelenhetnek a repertoárban. Ezek mellett a templom a Kutatókönyvtár és az Olomouc régió információs központja lesz, ami szintén nagyon fontos szempont.
A tervezés fókuszában az örökségvédelem állt, a stúdió fő célja volt úgy megőrizni az eredeti elemeket, hogy közben az új intézmény igényeinek is megfelel. Az új funkciók új igényeket állítottak a tervezők elé: sokkal nagyobb terekre volt szükség. Így született meg a melléképület ötlete, amely ugyan a templomépülethez simul, mégis egy szabadon alakítható tér volt a tervezők számára. Stílusában és kialakításában rafináltan reagál a templom neogótikus jellegére. Az új épület közvetlenül a templom és a könyvtár-igazgatóság között helyezkedik el, összekötve a kettőt.
Az atelier-r letisztult, ám varázslatos belsőépítészeti koncepciója a Denisa Strmiskova Studio együttműködésével jött létre. A belső tér egyik legérdekesebb része minden bizonnyal az óriási könyvespolc: ez egy fal tele könyvekkel, amiket esténként díszkivilágítás kontúroz. Ráadásként a plafonon a kanadai Lambert & Fils színes lámpái lógnak, amik hasonlóan meghatározó elemei az enteriőrnek. A könyvespolc és az egész terem felett lebegő elegáns üvegelemek bizonyos szögből a templomot tükrözik, más nézőpontból pedig repkedő könyvekre emlékeztetnek. Ettől egyrészt úgy érezhetjük, mintha a Roxfort könyvtárában járnánk, másrészt a terek fő összekötő ereje is a lámpákban rejlik.
A templom körüli nyilvános tér egy másik lenyűgöző kiegészítője a projektnek, hiszen ahol egykor kerítés állt, ott most szabadon megközelíthető tér található paddal, asztalokkal és növényzettel. Az épület kulturális és társadalmi funkcióknak helyet adva, mégis megőrizve a régit rávilágít arra, hogy mi vagyunk a térért, és nem fordítva.
Fotók: BoysPlayNice
atelier-r | Web | Facebook | Instagram
Forrás: Linka