Ahhoz, hogy egy jó írás megjelenjen, igazi csapatmunkára van szükség. Találni kell egy izgalmas témát, felkutatni a forrásokat vagy éppen levadászni az interjúalanyokat, amihez a kreativitás mellett elszántságra is szükség van. A szövegen kívül elengedhetetlenek a szép fotók és egyedi illusztrációk, sőt, esetünkben nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a cikkeket egy másik nyelvre is át kell ültetni ahhoz, hogy minél több érdeklődőhöz eljussanak. A Hype&Hyper csapatának tagjai most arról mesélnek, hogy idén mely cikkeket volt a legemlékezetesebb elkészíteni!
Ezért imádjuk „A besúgó” sorozatot! | Láng Imola látványtervezővel beszélgettünk
A 2022-es streaming év magyar egének feltűnő és eltűnő csillaga volt Szentgyörgyi Bálint sorozata, a Besúgó, ami a Hype szerkesztőségét sem hagyta hidegen. Hétről hétre követtük Száváék sorsának alakulását a rendszerváltás előtti Budapesten, és fájó szívvel fogadtuk a hírt, hogy nemhogy második évadra nem számíthatunk, de a sorozat eddig megjelent epizódjai is egy az egyben eltűntek a streamingplatformról. Éppen ezért öröm az ürömben, hogy idén tavasszal Mayer Kitti tárgymániás designteoretikus kollégánk elkészítette az idei egyik legizgalmasabb interjút Láng Imolával, a sorozat látványtervezőjével, ami amellett, hogy betekintést enged a kulisszák mögé, megőriz egy kis darabot a magyar HBO első, teljesen saját fejlesztésű produkciójából. 2022-es kedvenc!
Győri Sári, főszerkesztő
A propaganda ellen ott vannak a tények
Ez a cikk Szaharov-díjról szól, amelyet idén Ukrajna bátor népe kapott. Ennek kapcsán két magyar újságíró előadását hallgattam meg, akik több alkalommal is jártak Ukrajnában a háború kezdete óta, hogy riportokat készítsenek az ukrán-orosz konfliktusról. Míg az ukránok a hazájukért és a demokrácia értékeiért állnak helyt, addig az újságírók a dezinformáció ellen küzdenek, ami ugyancsak kockázatos feladat – az előadáson megosztották, milyen kihívásai vannak az ukrajnai tudósításnak, hogyan fogadják a helyiek a külföldi újságírókat, illetve azt is, hogy miért nem ajánlatos orosz katonákkal beszélni. Számomra rendkívül izgalmas volt meghallgatni olyan újságírók tapasztalatait, akik testközelből is látták mindazt, amiről én csak a hírekből tájékozódom nap mint nap.
Hegedűs Eszter, szerző
Varga Matti szürreális világa közvetíti a berber asszonyok örökségeit
Szakmai életem 2022-ben olyannyira sokoldalú volt, amit nem gondoltam volna az év elején. Az egyik pillanatban a Reserved vezérigazgatójával készített interjú miatt izgultam, a másikban egy holland-magyar származású lánnyal beszélgettem önfeledten a népviseletekről, de olyan is volt, hogy az Art Market alapítójának lakásában készítettünk fotókat a print magazinunk számára. Talán mégis az egyik legemlékezetesebb anyagom a Berber Budapesthez, és annak megálmodójához, Borihoz fűződik. Nyár elején csodálatos fotókkal büszkélkedhetett a márka, amiket a Hype-on elég gyakran felbukkanó, tehetséges Varga Matti fotózott – ebből fakadóan jött az interjú ötlete a főszerkesztőnknek, Sárinak. Az, hogy az előkészület vagy maga az interjú volt rám nagyobb hatással, nem tudom eldönteni. A beszélgetést megelőző nap repültem Dániába, ahol nagy “szerencsémre” lekéstem a csatlakozásomat, így egy teljes éjszakát a repülőtéren töltöttem. Kihasználva ezt az időt végig a berber asszonyokról olvastam, és annyira belemerültem, hogy indulnom is kellett a reggel hatos becsekkolásra. Ugyan fél órás alvással, de eddigi pályafutásom egyik legjobb élményének tartom a Borival készített interjút, akivel a branden túl sokkal mélyebb kulturális jelenségekről is volt lehetőségem beszélgetni, ami talán tükröződik a cikkben is.
Bertók Roberta, szerző