A budapesti kulturális és designszíntér folyamatosan változik, így szerencsére lépten-nyomon frissítő újdonságokba ütközhetünk. Mostani válogatásunkban olyan feltörekvő hazai vállalkozásokba igyekszünk bepillantást nyújtani, amelyekre érdemes figyelni. Mindannyiuk másban jó, mégis közös az elhatározás, miszerint nyitni kell a fiatalok felé, akik szeretnének alkotni vagy éppen csak egy jót beszélgetni.
Kazetta Cafe
A Kazetta elsőre talán "csak" egy átlagos kávézónak tűnhet, azonban jóval többet rejt ennél. 2020-ban még kézzel készített, homemade ruhamárkaként startoltak, amely kiemelt figyelmet fordít a fenntartható és környezettudatos designra, amit a kávézó filozófiájában is igyekeznek továbbörökíteni. ,,Először pólókat szitáztunk otthon, majd szépen lassan elkezdtünk egyéb ruhadarabokat is készíteni, 2022 májusában pedig megnyitottuk a Kazetta Cafe-t, ami mostanra a munkánk középpontjába került. Pillanatnyilag minden erőmmel a kávézó beindításán pörgök. Minőségi kávék és teák, italok, fiatalos életérzés” – meséli Somogyi Dani, aki Németh Violettával együtt, huszonévesen alapította a brandet. A pici üzlethelyiségbe belépve Németh Danó egyedi készítésű kerámiacsészéiből szürcsölhetjük a kávét, hazai zine-okat, fotós magazinokat lapozgatva bújhatunk meg a növények árnyékában. A kávézóban néhány print is megtekinthető, illetve vásárolható Tompa Blanka és Ilyés Evelin munkái közül.
LUNO stúdió
A kerámiakészítés reneszánszát éli, ez nem kétség! Számos új márka, stúdió és műhely jött létre Magyarországon is, a workshopok pedig igazi népszerűségnek örvendenek, ami alapján úgy tűnik, hogy nem csupán megvásárolni, de megalkotni is hajlandóak vagyunk a vágyott tárgyainkat. A stúdió alapítói, Tábi Eszter, Tar Luca és Huszlicska Réka ,,egy határozottan nyitott koncepcióval vágtak bele a közös munkába, egy hívogató, barátságos és befogadó tér megteremtésébe, ahol nagy hangsúlyt kap az oktatás.”– írja róluk az Octogon magazin.
Nagyimutatta
Dankovits Elizának szó szerint a nagymamája mutatta meg a hímzés csínját-bínját, és párja, Olivér pedig meglátta benne egy sikeres családi vállalkozás lehetőségét. Bár a Covid alatti bezártság sokakra negatívan hatott, kettejük közös projektjének a megszületéséhez járult hozzá. Eliza egyedi hímzésekkel váltja valóra megrendelőinek minden ötletét, vászontáskától kezdve a farmerdzsekin, sapkán, konyharuhán és faliképen át mindenféle formában. Ezt az örömöt azonban másokkal is megosztja, egyre gyakrabban tart workshopokat, ahol segít felfedezni a hímzés meditatív energiáit.
Sisko Studio
Közös műhelynek indult, de emellett showroom és művészeti, közösségi találkahely vált belőle a Palotanegyedben. Három belevaló lány három különböző márkájának megvalósítása kap helyet egy színpadon: a Nandi clothes, a Kamay Ko Studio és a virágéknál tervezői munkáját láthatjuk kibontakozni. Nemcsak ruhák, táskák, kiegészítők közül válogathatunk, de illusztrációkat is találunk, handpoke tetkókat is csináltathatunk, sőt még a körmünket is megszépíthetjük a Kamay Ko Nailsben!
Szombaton Late Night Shopping eseménnyel készülnek, ahol lesz vásár, zenés mulatság, virágcsokor és egyéb dínom-dánom. December 10-én pedig ismét eljön a SHUK SHUK design fair.
Verkstaden Second Go
A Second Go projekt a szintén nyolcadik kerületi Verkstaden egyik fenntartható megoldása arra, hogy hozzájáruljanak a ruhák újrahasznosításának népszerűsítéséhez. (A Verkstaden munkájáról már itt írtunk bővebben.) A képlet nagyon egyszerű, mégis nagyszerű: beviszed egy kedves, de már megunt ruhadarabodat, és ők egy saját mintával megajándékozva új életet lehelnek, vagyis inkább varrnak bele.
Kazetta Cafe | Instagram | Facebook
Dano ceramics | Web | Instagram | Facebook
Sisko Studio Web | Instagram | Facebook
Nagyimutatta | Web |Instagram | Facebook
Luno studio |Instagram | Facebook
Verkstaden Second Go | Web | Instagram | Facebook