Kantin #7 – Halételek

Kantin #7 – Halételek

A nyári életérzéshez szervesen hozzátartozik a Balaton partján fogyasztott, előzőleg gondosan beirdalt, majd fűszeres, paprikás lisztben alaposan megforgatott, forró olajban kisütött hekk. Pedig a konyhánk jóval többet tartogat ennél – nézzük meg, hogy a Kantin pultjában milyen halas fogásokat találunk!

Dekadens dolog a halételek világa. Magyarország bővelkedik édesvizekben, a halállományunk is igen változatos, valahogy a fogyasztásuk eddig mégis jelentősen elmaradt Európáétól. Főleg a halászlé és a hekk az, amit néha eszik a nép, emellett még a harcsapaprikás vagy a halrudacska nyert népszerűséget. Valamiért nem alakult ki a bizalom a halas fogások felé, aminek az oka részben a hús minőségében keresendő – elterjedt az a tévképzet, hogy a hal pocsolya ízű, szálkás, élvezhetetlen, és hiába egészséges, túl sok vele a konyhai vesződés. Hiába sok a hobbi vagy profi horgász, ez a kultúra csak félig alakult ki.

Ez a hozzáállás formálta a kínálatot is: kezdjük a hekkel. A ’60-as, ’70-es években a balatoni keszeg-állomány csökkenni kezdett, a jó minőségű hal pedig exportra került, így kellett valami, ami kiszolgálja az igényeket. A Halértékesítő Vállalat (HALÉRT) a belkereskedelmi ügyletekért felelt, míg a külkereskedelem a TERIMPEX feladata volt: utóbbi ötlete volt, hogy érkezzen külföldről fagyasztva nagy mennyiségben olcsó alternatíva – az államvezetés választása pedig a hekkre, azaz tengeri csukára esett. Könnyű volt elkészíteni, nem volt túl szálkás és a pontyra jellemző ízt sem adta, ezért szépen lassan átvette a főszerepet magyar tengerünk partján is. Vagy lisztbe, vagy rendes panírba, esetleg sörtésztába forgatva, csak olajsütő kellett és már mehetett is a tálcára, kenyérrel, kovászos uborkával. Nyári strandoló (a lángoson, főtt kukoricán kívül) másra nem is vágyhatott. Ott volt persze a süllő (nagyobb méretben a fogas), de ritkább, drágább csemegének számított, vagy például a busa, amit Kínából telepítettek be, mégis csak időszakosan lett népszerű.

Na de a strandidő elteltével mit rendelhettünk a kantinok párás pultjainál? Halas fogásokat kevésbé, de azért volt néhány közönségkedvenc – ilyen a harcsapaprikás túrós csuszával, vagy éppen a halászlé, különösen a nyári vagy a karácsonyi időszakban. A paprikás lé képes volt elfedni a minőségbeli hiányosságokat is, ezért ezeknél az ételeknél az volt a közmegegyezés, hogy a házilag készített (esetleg bográcsos verzió) az igazi. A 20-21. század fordulójában némileg megváltozott az alapanyag: ami anno a hekk volt, az most az afrikai harcsa és a pangasius, főleg azért, mert nagyon ellenálló és könnyen tenyészthető, ami éppen a hátránya is, hiszen sok helyen elkezdte kiszorítani az őshonos fajokat. Egytálételekbe a menzán már főleg ezek kerülnek, ami nem rossz ugyan, de nem is segíti a fenntarthatósági törekvéseket.

Időközben a házi receptek mellett az élelmiszeripar is több teret nyert. Ahogy a gyorsfagyasztásos eljárás elterjedt, megjelent egy új termék is: a mirelit halrudacska népszerűsége máig töretlen, az eredete pedig a legenda szerint az eszkimóktól ered, akik a frissen kifogott halat jégtáblák közé tették, hogy így őrizzék meg a minőségét. Ezt Clarence Birdseye fejlesztette tovább az ’50-es években, hozzánk viszont a ’90-es években jutott el. Pillanatok alatt fogyasztható, semleges az íze, nem csoda, hogy kedveltté vált. Jó esetben színhús az alapja, de ne legyenek illúzióink, a kínálatban vannak közepesen jó változatok is.

Ha lassan is, de azért látható egy átalakulás, többek között azért, mert kezdjük realizálni, hogy a halhús fogyasztása kifejezetten egészséges. Magas fehérjetartalmú, könnyen emészthető, telítetlen zsírsavakban, Omega-3-ban gazdag és főleg sokoldalúan lehet használni. Az elmúlt években a pisztráng és a tokhal is reflektorfénybe került, olyannyira, hogy egyre több étterem köteleződik el ezeknek a használata mellett, mint a sajnos már bezárt Halkakas, az Arany Kaviár Étterem, vagy éppen az Iszkor, vagy a TATI Budapest. Persze, az is rendben van, ha valaki az ismerkedést lazaccal, vagy akár tengeri herkentyűkkel folytatja, de azért néha jó visszatérni a gyökerekhez.

A cikkhez az ételeket a Shrimpy Food Bar biztosította.

Fotók: Sebestyén László

Forrás: Ma-hal, Magyar Narancs, Szupermenta, Index

A sorozat korábbi epizódjai:

Kantin #6 – Rakottasok
Ha a magyar konyhára gondolunk, egy dolgot biztosan állíthatunk: azt, hogy leleményes. Rengeteg olyan ételfajtánk, receptünk ismert, amely maradékmentésre szolgál és egy korábbi fogás utolsó morzsáit hasznosítja újra, kreatívan. Tarts hát velünk, mert újra belépünk kedvenc Kantinunk ajtaján, hogy me…
Kantin #5 – Raguk
Ebben a változékony időjárásban előfordul, hogy valami tartalmasabbat, laktatóbbat kívánunk, ami belülről is átmelegít minket. Valljuk be, a krémleves és a főzelék, amiről már írtunk, gyerekcipőben jár a magyar gasztronómia trónkövetelői mögött: színpadon a pörkölt és a tokány! Ha visszagondolunk a…
Kantin #4 – Rántott ételek
Néhány ételtől nagyobbat dobban a szívünk, és dacára minden egészségesebb étkezésre való törekvésnek, megengedő mosollyal gondolunk rájuk – vagy akár harapunk beléjük. Magyar konyha, így magyar büfé nincsen például rántott étel nélkül, ezért Kantin-sorozatunkból sem maradhatott ki. Eljött az ideje a…
Kantin #3 – Főzelékek
Van-e megosztóbb étel a magyar kantinok kínálatában, mint a különböző főzelékek? Ez a szinte hungarikumnak számító ételfajta sokakból hoz elő nosztalgikus érzéseket és emlékeket, míg másokat az undor fog el tőle – akárhogy is, a szendvicsek és a levesek után Kantin-sorozatunkban a helye! Nehéz tan…
Kantin #2 – Levesek
Miután elmajszoltunk néhány retró szendvicset, itt az ideje, hogy gondoljunk az ebédre is – márpedig magyar menü nem maradhat leves nélkül. Sorozatunk következő részében merőkanalat és mélytányért ragadunk, tarts velünk most is! A levesfélék gyakorlatilag a legrégibb főtt ételeink, ugyanis már azót…
Kantin #1 – Szendvicsek
A magazinon szeretjük megmutatni kulináris kultúránkat. Két évvel ezelőtt ikonikus magyar gasztro-termékeket prezentáltunk hónapról hónapra a Büfé-sorozatban, míg tavaly a különböző, rendhagyó ételélményeket ragadtuk meg fotók segítségével. 2023-ban új cikksorozatot indítunk, amiben feltárulnak a re…

továbbiak
A szék mint híd az ember és a tér között: Hevesi Annabella és a Peach ülőbútor
design

A szék mint híd az ember és a tér között: Hevesi Annabella és a Peach ülőbútor

Lehet-e még innovatívnak lenni egy olyan klasszikus bútordarab esetében, mint a fotel? A Peach Easy Chair pihenőbútor technológiai újításairól Hevesi Annabellát, a Line and Round társalapítóját és a bútor megálmodóját kérdeztük. A vonzóan puha, de a fém nehézségét is hangsúlyossá tévő fotel egyébként Stockholmban debütált, majd Milánóban és Shanghaiban is
A kollaboráció, amiről nem tudtuk, de szükségünk volt rá: ZC „BOLESŁAWIEC” x Reserved
design

A kollaboráció, amiről nem tudtuk, de szükségünk volt rá: ZC „BOLESŁAWIEC” x Reserved

A lengyel Reserved és a híres „Bolesławiec” Kerámiaművek közösen megalkotott kollekciója összekapcsolja a lengyel kerámiát a divat és lakberendezés világával, így öltöztetve modern köntösbe a klasszikus közép-európai motívumokat. A Reserved tervezőinek elsődleges célja az volt, hogy megőrizzék a jellegzetes Bolesławiec esztétikát, és eközben mégis egy olyan új megjelenést érjenek el,
Gigantikus lengyel repülőtér épül vasútállomással a Foster + Partners és Buro Happold keze nyomán
design

Gigantikus lengyel repülőtér épül vasútállomással a Foster + Partners és Buro Happold keze nyomán

A Centralny Port Komunikacyjny (CPK) bemutatta az új lengyel repülőtér építészeti tervezésének látványterveit. Az organikus formák és tágas nyitott terek szerelmesei imádni fogják. A Varsótól nagyjából 37 kilométerre tervezett repülőtér megvalósításához a tavalyi évben kezdtek hozzá egy több mint 250 szakemberből álló csapattal, hogy létrehozzák Kelet-Közép-Európa egyik legfontosabb jövőbeli csomópontját.