Akár tartod a húsvét előtti böjtöt, akár nem, abban talán mind egyetértünk , hogy az ünnepkor asztalra kerülő finomságokra megéri várni. Nemzetközi konyha ide vagy oda, a hagyományos ételek jelenléte ma is gyakori, és számtalan hazai manufaktúra, termelő készít olyan csemegéket, amik illenek az ünnepi menüsorba. Eredeti receptúra szerint vagy egy kis csavarral, bármilyet is szeretnél, széles a választék. Az egészben talán éppen az egyszerűség a legszebb – sorozatunk ötödik epizódjában ezekből szemezgetünk. Ha a korábbi epizódokat is elolvasnád, itt találod őket!
ne pazarolj – tojás
A húsvéti tojás több szempontból is a magyar hagyománykörbe tartozik. Krisztus feltámadását szimbolizálja, de pogány gyökerei is vannak, hiszen a világ keletkezésének és a termékenységnek szintén jelképe. Amellett, hogy különböző díszítési technikákkal (festés, batikolás, írókázás, patkolás) csinosítják a locsolók nagy örömére, főtt formában fel is tálalják, de korántsem mindegy, előtte honnan érkezik. A nagyüzemi állattartás helyett van más út: a termelői piacok mellett a csomagolásmentes boltok, például a ne pazarolj kínálatában is van magyar, szabad tartású, egészségesen takarmányozott tyúkoktól tojás.
A méret és a héj színe is sokféle lehet, de innen tudod, hogy valóban autentikus, kistermelői környezetből érkezett. A ne pazaroljban egyébként más húsvéti alapanyagokat, például termelői tejtermékeket, olajos magvakat, ecetet, tormát is beszerezhetsz, de ha nekiállnál kalácsot sütni, ahhoz is megtalálsz mindent. Fontos, hogy utoljára április 6-án vannak nyitva az ünnep előtt.
ne pazarolj | Web | Facebook | Instagram
Henteslány – füstölt sonka
A böjtöt igazi lakomával illik lezárni, aminek egyik eleme, hogy a télire eltett és nagy becsben tartott ételeket is feltálaljuk. A bükkfán (vagy akácon) füstölt sonka éppen ilyen, amit fogyasztás előtti este be kell áztatni, majd másnap tiszta vízben hagymával, borssal, babérlevéllel megfőzni. Semmi gyorspác vagy adalékanyag, ha kiváló minőségű a hús, semmi ilyenre nincsen szükség – ebben hisz Sztrehalet Oxána is, aki fotográfus-művészből és tanárból váltott karriert, meg sem állva saját hentesüzletének, a Henteslánynak a pultjáig.
Amellett, hogy magyar termelők kifogástalan minőségű hústermékeit forgalmazza, maga is kitanulta a szakmát az elmúlt évben, ezért az üzletben saját portékák is kaphatók, például a konyhakész bárányburger, tatár beef steak, mangalicavirsli vagy párizsi. A hentesüzlet egyébként deliként is funkcionál, a polcokon mindenféle gourmet termékek (tormák, gombaolajok és esszenciák, fűszerkeverékek, savanyúságok) sorakoznak, így egyetlen körben a teljes ünnepi bevásárlást letudhatjuk. Ha pedig húsügyben szeretnénk informálódni, kérdezzük bátran Oxánát, szívesen (és érthetően) avat be minket a konyhai praktikákba.
Henteslány | Facebook | Instagram
Szorgos Gazda – kápiapaprikás torma
Egy kertet művelni nagy kihívás, de igazán hálás feladat – amikor eljön a tavasz-nyár, és látjuk a pirosló paradicsomot, lilán gömbölyödő padlizsánt megbújni a levelek között, az mindenért kárpótol. Egy jó gazda azonban nemcsak a pillanatnyi örömre és bőségre gondol, hanem megbecsüli, amit a természet ad, azzal, hogy a lehető legtöbb formában igyekszik megőrizni annak kincseit. A savanyítás, befőzés, ecetes pácolás régóta velünk élő konyhatechnológiai módszerek, és ezeknek köszönhetően épült be konyhánkba a savanyúság és a lecsó is, vagy a reszelt torma, ami igazi tavaszi immunerősítő.
A Szorgos Gazda, azaz Gulyás Gergely és felesége, Melinda egy hektáron termeszt mindenféle zöldséget és gyümölcsöt Nagykátán, vegyszermentesen, biointenzív módszerrel. Ami nem talál gazdára a piacon, abból bizony befőttesüvegbe kerül, természetes, de feldolgozott formában: a vargányagombás zakuszka, a sültparadicsomszósz, kovászos uborka vagy szörpök mellett izgalmas tormakülönlegességek is vásárolhatók náluk, céklás, almás vagy éppen kápiapaprikás verzióban, egyenesen a kertből, szeretettel. Tipp: bár piacoláshoz más késő van húsvét előtt, a kamrakincseket a bioboltok vagy a Müller polcain is megleled.
Szorgos Gazda | Web | Facebook | Instagram
Hearty Vegan Cakes – babka
A különféle kalácsok biztosan azok, amik nem maradhatnak el egyetlen húsvéti asztalról sem, hiszen a hagyományos fonott kalács a jólétet, bőséget szimbolizálja. Hasonlót azonban nemcsak a magyar gasztronómiában találunk, hiszen rengeteg változata van, ami szerte a világon népszerű. A babka vagy jeruzsálemi kalács tulajdonképpen egy rafináltan tekert-font kelt tésztás sütemény, ami lehet édes vagy sós, főszereplő vagy desszert, tej helyett akár olajjal, vízzel készítve. Sokan a zsidó hagyományokhoz kötik (a népszerűvé válását is Yotam Ottolenghihez köthetjük, aki egy izraeli születésű, ismert londoni szakács), de szláv eredet is felmerül.
A gazdag töltelék és a fonási technika mellett gyakran még morzsatészta vagy valamilyen szirup, esetleg krém is kerül rá, a lehetőségek száma pedig végtelen – a kakaós vagy diós változatok mellett a csodás vegán sütikről ismert Hearty Vegan Cakes frangipán és citromkrémes, valamint epres-pisztáciás fajtákkal rukkolt elő, természetesen állati eredetű összetevőktől mentesen. Flóráék kalácsa annyira népszerű, hogy egész évben sütik. Náluk, valamint a partnerkávézók (pl. OHANA vagy Budapest Baristas) kínálatában is megkaparinthatsz egy szelettel.
Hearty Vegan Cakes | Facebook | Instagram
Bzzz Méz – mézkülönlegességek
Van-e olyan dolog, ami jobban megőrzi a tavaszt, mint egy üveg méz? Talán bele se gondolnánk, mennyi apró tényezőnek (és mennyi szorgos méhecskének) kell jó helyen lennie ahhoz, hogy a végén hozzájussunk az aranyló nektárhoz. Jellemzően mézből az is szívesebben termelőit választ, aki egyébként nem gyakran jár piacra, de talán sokan nem tudják, hogy a klasszikus akác-, hárs- és repceméz mellett milyen különlegességek vannak... Liviu Burlacu, a Bzzz Méz méhésze hétről hétre sorakoztatja a ragyogó üvegcséket a Pancs Gasztroplacc asztalán (de a Taste the World – korábban Ázsia Bt. – üzletének kínálatában is szerepel), ahol kóstolhatsz málnamézet, szőlőmézet, gesztenyemézet, feketedióharmat-mézet, zsályamézet és még sorolhatnánk.
Ezek nem aromatizált fajták, hanem az adott virágból gyűjtött nektárból készítik a méhek. A módszer a következő: a méhész pontosan tudja, hol mikor, mi virágzik. A méhek vándoroltatásához először felveszi a kapcsolatot az adott terület tulajdonosával és engedélyt kér a kaptár kihelyezésére. Mivel a méhek napközben dolgoznak, este, miután visszatérnek a kaptárba, kezdődik az utazás. A méhész elviszi őket és kihelyezi a kaptárt – másnap a méheknek szükségük van kb. fél napra a tájoláshoz, de ezután munkába állnak. Egy méh 42 napig él, viszont egy-egy kirepüléssel több száz virágot is meg tud látogatni, így rövid idő alatt is nagyon sok nektárt tud szállítani (kb. saját súlyának megfelelőt). A testükön és a lábukon lévő szőrrel pollent is visznek magukkal, majd visszaérve a kaptárba, „kiköpik” a nektárt, ami már elkezdett a gyomrukban átalakulni.
A hatszögletű méhsejtekben ez alakul mézzé, ahol csökken a víztartalma és cukorrá válik. Amikor a lép tele van és lezárult a folyamat, egy hártyával fedik le, innen tudja a méhész is, hogy ki lehet pergetni a mézet. Ez manuális folyamat, utána egyébként a lép visszakerül, a méhek pedig újra tudják használni. Az eredmény minden cseppje kincs, amit már az illatból is érzel: intenzív gyümölcs vagy fűszer csapja meg az orrod, amint kinyitod az üvegcsét. Emiatt igazából különböző is egy-egy adag, hiszen csak részben irányított folyamat, a méhecskék időnként véletlenszerű területről is gyűjtenek pl. gyógynövénynektárt. Az íze mellett a hatás miatt is érdemes választani: gyulladáscsökkentés, immunerősítés, energetizálás – csak néhány szuper képesség közülük.
Bzzz Méz | Facebook
Fotók: Gaál Dániel