Kívül-belül food design #4 – vegán csemegék

Kívül-belül food design #4 – vegán csemegék

Ha január, akkor veganuár – a kezdeményezés 4 éve indult, célja pedig, hogy globálisan megismertesse az emberekkel a vegán életmód és étrend lehetőségeit, előnyeit, hatásait. A kihívás során mindenki önkéntesen vállalhatja, hogy egy hónapra (vagy akár egy hétre/napra) kipróbálja, mit is jelent az állati eredetű dolgok ignorálása, legyen az étel vagy akár ruházat. Sorozatunk negyedik részében olyan hazai márkákat mutatunk meg, amelyek növényi alapú termékeket gyártanak. Érdemes kipróbálni őket, hiszen hamar kiderülhet, hogy ezeket választani nem kompromisszum, hanem élmény!


Viblance – instant protein zabkása

A Viblance történetét már bemutattuk korábban – jó pár éve már, hogy megszületett a hazai granolamárka, majd hódító útjára indult. A kezdeti sikereken felbuzdulva még nagyobb lendületet vettek és új termékek fejlesztésébe fogtak. A TÉNÉ (teljes értékű növényi étrend) elveinek megfelelő, zabpehelyből, olajos magvakból, fűszerekből álló finomságokon túl először kicsit könnyedebb müzliket készítettek, majd felbukkantak a krémes, instant szuperkásák is. A legjobb dolgok ötvözeteként kikísérletezték a granolaszeleteket és bonbonokat is, de közben tudták, hogy lehet még fokozni a tétet.

Az új proteinkásák rengeteg tesztelés után jöttek létre. A korábban jól szereplő összetevőket – zabpehely, datolyakocka vagy a superfoodok (chia mag, quinoa) – borsófehérjével egészítették ki, így egy adag 8g extra fehérjét tartalmaz, adalékanyagok, allergének és rossz mellékíz nélkül. Az Amarettis változatban földimandula-liszt és egy csipet tonkabab van, a Peanut-Cacaóban pedig őrölt pörkölt földimogyoró. Az eredmény krémes, tápláló és nagyon finom, emellett pedig vegán.


ALL IN natural food – kókuszjoghurt és somlói galuska

Az ALL IN natural food 2014 óta létezik Magyarországon, Kiss Enikő, többszörös magyar bajnok és válogatott hétpróbázó alapította. A termékportfólió minden finomsága glutén-, tej-, tojás-, szója-, és hozzáadott cukortól mentes, magában is fogyasztható, de akár főzéshez is remek. A márka folyamatosan bemutat újdonságokat, de vannak olyan slágertermékek is, amik nem mennek ki a divatból. Ilyen a sokoldalúan használható „kókuszjoghurt” (hivatalosan nem nevezhetnénk így, de tegyünk kivételt), amely élőflórás, és a kókusztej mellett alig tartalmaz más összetevőt. Müzlihez, de akár egy curryhez is illik, a legkrémesebb, amit itthon kóstoltam, ezért érdemes kipróbálni.

Ha valaki desszertre vágyik, az is talál ellenállhatatlan poharas sütiket, a somlói galuska például mentesen, diós piskótával, vaníliasodóval és csokoládéöntettel készül. Az összetevők itt is egészségesek, természetesek, a rétegek harmóniája pedig annyira tökéletes, hogy ha egyszer megkóstoljuk, akkor garantáltan mindig a kosárba kerül majd. Tippünk: a Piemont 60 csokoládés mogyorókrémet se hagyd ki!


Zabola Firma – kimchi és fermentált cukkini

Hallottál már a fermentálásról? Vagy fogalmazzunk egyszerűbben: ettél már savanyú káposztát? Ne az ecetes-cukros, gyorsított eljárással készült savanyúságra gondolj, hanem arra, amit sóval, fűszerekkel teszünk el, majd heteken, de akár hónapokon át érlelünk. A gyakorlatnak a pandémia alatt igazi reneszánsza lett, a kovászolás mellett (ami szintén fermentációs folyamat) sokan kezdtek otthon kimchit, uborkát, céklát savanyítani vagy kombuchát nevelni. Ha valaki ódzkodik ettől a tevékenységtől, az már a boltok polcairól is beszerezheti a különféle fermentált termékeket. A Zabola Firma TÉNÉ étrendbe illeszthető salátákat, savanyúságokat és hüvelyes alapú szendvicskrémeket készít Berekfürdőn.

Az összetevők teljesen természetesek, hozzáadott cukrot nem tartalmaznak és irányítottan erjesztettek. Mindegyik termék vegán és többnyire mindenmentes, a pikáns kimchi pasztája például barna rizsliszttel, datolyával készül. Fogyaszthatod magában, de keverheted pirított rizshez vagy levesbe is, izgalmas ízekkel fogja megajándékozni az ételt. A cukkini pedig előre hozza a tavaszt is például halételek vagy akár egy tofus buddha-bowl részeként. A fermentumok a könnyebb előállíthatóság és szállítás miatt bár pasztörizáltak (tehát már nem probiotikusak), mégis könnyebben emészthetőek és tápanyagban gazdagok, ezért érdemes a konyhapolcon állandó helyet biztosítani nekik.


Grapoila – hidegen sajtolt olajok

A Grapoila több mint tíz éve indult, a márka fejlődése azonban valódi sikertörténet. Nem túlzás azt állítani, hogy a hidegen sajtolt olajok világa nekik köszönhetően vált ismét trendivé – Pinczés Marianna alapító egy egyetemi projektet (szőlőmagolaj-gyártás) fordított át vállalkozássá. Manapság zero waste gyártás és széles termékpaletta jellemzi őket, az olajok mellett magvajak, magolajok, kozmetikai termékek, sőt, állatoknak való olajkeverékek is elérhetők. A különböző olajok tele vannak ásványi anyagokkal és vitaminokkal, hiszen a gyártás során a hőmérséklet nem megy 40°C fölé. Emellett a kulináris értékük is nagy, a különböző ízek más-más karaktert adnak az ételeknek.

A termékek közül az egyik legkiemelkedőbb a dióolaj, ami édes és sós fogásokhoz is passzol, különösen jól szerepel a camembert, körte és szőlő mellett, de egy kakaós pudingot is egészen újjá varázsol. Akár bőrápolóként is használható, már ha meg tudod állni, hogy ne edd meg arcápolás közben az egészet. A mustárolaj kicsit fűszeresebb, erőteljesebb, valódi mustár íze van, így salátákhoz, pácokhoz kiváló, de akár sütni is lehet vele, köszönhetően magas füstpontjának. Reumás- és ízületi panaszokhoz külsőleg alkalmazható, de esszenciáliszsírsav-tartalma miatt a sejtfalakat is erősíti. Érdemes megkóstolni az új FROT-termékeket is, amelyek 100%-os gyümölcs- és zöldségpürékből, valamint olajokból állnak!


Csinta – szilva- és birsalmatekercs

Hogy milyen a Csinta? Egészen csalafinta! Semmi más, csak tisztán gyümölcs, ami megőrizte a nyár minden napsütését. Tulajdonképpen egy alacsony hőfokon szárított nyersgyümölcs-lap, hazai, bio alapanyagokból, manufakturálisan készítve. Bár egyre több helyen vásárolhatunk datolya alapú ún. energiaszeleteket, a Csinta más, hiszen a közel-keleti aszalvány helyett csak olyan dolgokat tartalmaz, amik Magyarországon termettek: birsalmát, szilvát vagy homoktövist. Lehet vegán rétes vagy tölcsér alapja, mártogathatod édeskés hummuszba vagy krémsajtba, a lehetőségek száma végtelen!

Bár sok benne a játék, nem csak gyerekeknek való – az új arculat is ezt tükrözi, a Carbon Group Communication által megálmodott design egyszerre derűs és letisztult. A felfrissített külső belső változással is társult, hiszen a Csinta-csapat az elmúlt időszakban még egy új termékkel is előrukkolt: a Csinta-süti amolyan nyers vegán bejgli tahinivel, olajos magvakkal töltve, szilvás-meggyes és almás-diós-gyömbéres ízekben készítve. Egészséges, vegán és természetesen édes, amit könnyű elmajszolni, és könnyű szeretni is.


Fotók: Gaál Dániel


Kívül-belül food design – különlegességek a konyhádban
Ha úgy érzed, hiányzik egy kis szín, egy kis fűszer a konyhádból, a megoldás se nem bonyolult, se nem elérhetetlen. Ugyanis egy kis utánajárással igazi kincsekre bukkanhatsz budapesti delikáteszekben, amelyek nemcsak esztétikailag mutatnak majd jól a polcon, hanem használatukkal az ételek is egészen…
Kívül-belül food design #2 – különleges italok a téli szezonra
A hideg és a korai sötétedés miatt még a legelhivatottabbak is csak limitált időt töltenek a szabadban, nem is vitás, hogy milyen jó érzés megérkezni egy meleg helyre, majd elkortyolni egy bögre forró italt. Természetesen ha valaki inkább a társaság kedvéért vagy a hangulatért ragad poharat/csészét,…
Kívül-belül food design #3 – gasztroajándékok
Ha még az utolsó pillanatban szükséged van néhány ötletes ajándékra, amit nem mellesleg meg is lehet enni, akkor jó helyen jársz! A karácsony előtti ajánlónkban olyan finomságokat hoztunk, amik magyar séfek, cukrászok és manufaktúrák munkáját őrzik, és bárki asztalán jól mutatnak, köszönhetően az öt…

továbbiak
Egy gyufásskatulyányi múlt
design

Egy gyufásskatulyányi múlt

Jiri Kubik és Jan Rambousek az ötvenes és hetvenes évek gyufacímkéiből válogatott: a több tízezer csehszlovák címkét számláló gyűjteményükből pedig hatszáz darabot könyvbe is foglaltak. A nem csak tartalmában, de kivitelezésében is különleges kiadványt 2022-ben Red Dot díjjal is jutalmazták. Íme, a Czechoslovakian.ink! Jiri Kubik és Jan Rambousek már
A krajnai növényvilág él tovább a KRAYNA legújabb kozmetikumaiban
design

A krajnai növényvilág él tovább a KRAYNA legújabb kozmetikumaiban

A természet iránt érzett mély tiszteletből és csodálatból a KRAYNA vegán bőrápoló kozmetikumokat kínál számunkra. Fenntartható, állatkísérlet-mentes és 100%-ban növényi alapú. Patrycja Hølm és Anna Nawara, akik osztoznak a márka természet iránti szeretetében, megfontolt, mégis erőteljes designt adtak a termékekhez. Krajna, a szelíd dombok, tavak, erdők és rétek földje,
Itt az új IKEA kollaboráció: Sabine Marcelis tervez a svéd brandnek
design

Itt az új IKEA kollaboráció: Sabine Marcelis tervez a svéd brandnek

A húszdarabos VARMBLIXT kollekcióban lámpákat, szőnyegeket, bútorokat és üvegtárgyakat találunk majd. Egy újabb izgalmas tervezővel működik együtt az IKEA legújabb, limitált szériás kollekciójához: a VARMBLIXT darabjait Sabine Marcelis jegyzi. A rotterdami designer a fény enteriőrre gyakorolt hatását állította a középpontba: világítótesteken, üvegtárgyakon és bútorokon keresztül csempészi be a világosságot az